Odrywanie płytek ze ścian

odrywanie-glazuryJeśli właśnie myślimy o przeprowadzeniu remontu w kuchni lub w łazience i zmianie dotychczasowej glazury, wówczas na pewno czeka nas usunięcie starych płytek ze ścian.

I chociaż czynność ta może zostać wykonana właściwie przez każdego fachowca, to możemy także płytki oderwać całkiem samodzielnie, sporo przy tym zaoszczędzając. Dopiero po usunięciu płytek będzie można zabrać się na wybór nowych kafelków. Być może zainteresują nas fantazyjne wzory płytek do dużej łazienki lub nowoczesne płytki ścienne z kamienia naturalnego.

Zanim przystąpimy do zmiany wyglądu łazienki lub kuchni, konieczne jest oderwanie płytek ze ścian. Czynność ta na pierwszy rzut oka może wydawać się trudna i skomplikowana, ale w rzeczywistości wcale tak nie jest. Na początku będąc w sklepie warto zaopatrzyć się w potrzebne narzędzia. Do wymiany płytek na pewno będzie potrzebny przecinak. To właśnie przy jego pomocy usuwa się starą płytkę. Jeśli wymieniamy tylko kilka kafelków, wówczas czynność ta musi zostać przeprowadzona bardzo ostrożnie, tak, aby nie zostały naruszone sąsiadujące płytki. Za pomocą dłuta lub przecinaka usuwa się również stary klej oraz zaprawę znajdującą się pod zdjętym kafelkiem.

Samodzielne odrywanie płytek ze ścian to dość pracochłonne zajęcie, które na dodatek musi zostać wykonane bardzo starannie. Usuwając dotychczasowe płytki musimy jednocześnie pamiętać o usunięciu starych fug. Fugę najprościej jest wyskrobać przy pomocy śrubokręta z płaską końcówką. Można też do tego celu wykorzystać specjalne rylce, które powinniśmy kupić w sklepach z materiałami budowlanymi. Przydatna może okazać się także wiertarka, na którą założymy specjalną końcówkę (do szlifowania fug). Przy pomocy takiego narzędzia również w szybki i skuteczny sposób usuniemy fugę. Spoinę należy usunąć w miarę możliwości jak najbardziej dokładnie, a pozostałe fragmenty zebrać na przykład odkurzaczem.

Dopiero po usunięciu starych kafelków można zabrać się za przygotowanie podłoża pod nowe płytki. Miejsce to musi zostać przede wszystkim oczyszczone z zaprawy klejowej, gdyż jej resztki mogłyby pogorszyć przyczepność nakładanego kleju pod nowe kafelki. Oczyszczoną powierzchnię po starych kafelkach dodatkowo warto przetrzeć za pomocą specjalnego preparatu (wzmacniającego działanie zaprawy klejowej). Gdy grunt dobrze wyschnie, wówczas można przystąpić do przyklejenia nowych płytek. Pamiętajmy, że zaprawa klejowa powinna być dostosowana nie tylko do rodzaju wybranych przez nas kafelków, ale również do obciążenia nawierzchni.

(Visited 114 times, 1 visits today)