Jak zwiększyć zdolność kredytową?

problemy-ze-zdolnoscia-kredytowaZdolność kredytowa decyduje o tym, w jakiej wysokości otrzymamy kredyt i czy w ogóle zostanie on nam przyznany. Sprawdza się ją na podstawie takich dokumentów jak zaświadczenia o zarobkach, poświadczenie zatrudnienia, stwierdzenie czy potencjalny kredytobiorca nie posiada innych zadłużeń. Zwykle placówka bankowa sprawdza historię w BIK, tylko w nielicznych przypadkach jak pożyczka dla bezrobotnych bez zaświadczeń czy też kredy dla firm bez zabezpieczeń nie są weryfikowane w BIK. Natomiast duże potrzeby finansowe, na przykład zakup mieszkania czy też innej nieruchomości, wymagają bardzo dokładnego prześwietlenia kredytobiorcy. Zatem pojawia się pytanie – jak zwiększyć zdolność kredytową? Jest na to kilka sposobów, lecz trzeba pamiętać, że nie da się tego zrobić w przeciągu dwóch tygodni a czasami nawet miesiąc jest ostrożnym przewidywaniem.

Postaraj się o dodatkowe źródło dochodu – w takim wypadku zwiększą się środki pieniężne jakie bank uzna za źródło utrzymania i będzie mógł przyznać większą kwotę kredytu.

Zamknięcie wszelkich zobowiązań takich jak kredyty odnawialne, karty kredytowe czy też comiesięczne raty wydatkowane na określny zakup. Trzeba podkreślić, że na takie rozwiązania potrzeba niejednokrotnie nawet ponad miesiąc, by na przykład decyzja o zamknięciu linii kredytowej weszła w życie i bank mógł wystawić zaświadczenie.

Wydłużenie okresu kredytowania także może być dobrym wyjściem. Zmniejsza wielkość comiesięcznych rat. Natomiast nawet jeśli okres ten wyniesie 30 lat, gdy sytuacja finansowa poprawi się, można spłacić kredyt w całości i tym samym nie płacić dodatkowych odsetek.

Współkredytobiorca lub poręczyciel także zwiększy naszą zdolność kredytową. Zasada jest prosta – zwiększa się zabezpieczenie zobowiązania kredytowego. Takimi osobami mogą być rodzice, rodzeństwo. Dzięki nim zdolność kredytowa zwiększy się a współkredytobiorca czy poręczyciel nie musi być współwłaścicielem na przykład nieruchomości, która ma być sfinansowana za pomocą kredytu.

Waluta kredytu także ma wpływ na zdolność kredytową. Zakup mieszkania na kredyt wymaga dużej kwoty pieniężnej, jak też długiego okresu kredytowania, dlatego trzeba poważnie zastanowić się nad wyborem waluty kredytu. Obecnie w ramach kredytów walutowych stosuje się dość krytyczne podejście.

(Visited 49 times, 1 visits today)