Jak zwalczyć ból miesiączkowy bez leków?

bole-menstruacyjneDolegliwości menstruacyjne pojawiają się u wielu kobiet podczas okresu. Najczęściej są to tylko drobne skurcze brzucha. Zdarza się jednak, że dolegliwości miesiączkowe są tak silne, że nie tylko powodują dyskomfort, ale również mogą doprowadzić do wyczerpania organizmu. Z takimi dolegliwościami należy walczyć w każdy możliwy i przede wszystkim bezpieczny dla zdrowia sposób. Najpowszechniejszą metodą walki z bólem są oczywiście tabletki przeciwbólowe, ale mogę one nieść ze sobą różne działania niepożądane. Jeśli nie wiesz w jaki sposób bez udziału leków złagodzić dolegliwości menstruacyjne, to powinnaś zapoznać się z poniższym tekstem, który proponuje alternatywne metody walki z bólem.

JAK POKONAĆ BÓL MIESIĄCZKOWY BEZ TABLETEK?

Dolegliwości miesiączkowe można pokonać za pomocą tzw. domowych sposobów, do których z pewnością należy zaliczyć działające rozkurczowo na mięśnie gładkie specjalne ćwiczenia i pozycje jogi (tzw. asany). Ćwiczenia rozluźniające mogą być wykonywane w różnych pozycjach (siedzącej, leżącej, stojącej itd.) i w różnych miejscach. Proste ćwiczenia, które nie wymagają większej przestrzeni (np. brzuszki, skłony) najlepiej wykonywać w domu. Poza domem możemy natomiast zdecydować się na jogging na świeżym powietrzu lub krótki pobyt na basenie. Takie drobne ćwiczenia siłowe nie tylko łagodzą ból, ale także działają relaksująco. Do ćwiczeń rozluźniających można także zaliczyć masaż brzucha, który jest świetną formą relaksu.

Skurcze menstruacyjne można zwalczać także rozgrzewając obolałe miejsca za pomocą równych gorących okładów, plastrów rozgrzewających, termoforu czy poduszki elektrycznej. Metody ogrzewające sprawdzają się przede wszystkim w warunkach domowych, gdyż wymagają przyjęcia pozycji siedzącej lub leżącej (nasączony ciepłą wodą ręcznik, termofor). Zdecydowanie bardziej komfortowe są plastry rozgrzewające, które należy przykleić w odpowiednim miejscu (okolice nerek), tak aby ich promieniowanie przynosiło ulgę.

Doskonałą metodą rozgrzewającą jest również ciepła kąpiel, która nie tylko łagodzi uciążliwe dolegliwości, ale przynosi ulgę i wytchnienie. Należy jednak pamiętać, aby woda nie była zbyt gorąca, a namaczanie zbyt długie, gdyż może to zwiększyć krwawienie.

Oprócz ćwiczeń i metod rozgrzewających, kobietom, które nie tolerują lub obawiają się skutków ubocznych tabletek, śmiało można także polecić wszelkiego rodzaju zioła uśmierzające ból, które zazwyczaj należy pić pod postacią naparów. Do takich ziół należy zaliczyć przede wszystkim: liście malin, rumianek, miętę, szałwię, cynamon, bazylię czy korzeń imbiru. Godną uwagi propozycją jest również olej z wiesiołka, którego właściwości są określane mianem cudownych.

Ból miesiączkowy można także złagodzić stosując odpowiednią dietę polegającą na zrezygnowaniu z ciężkostrawnych na rzecz dań, w których skład wchodzą naturalne składniki zawierające dużą ilość magnezu (np. zboża, produkty zbożowe, orzechy, migdały, pestki słonecznika).

(Visited 5 times, 1 visits today)