Jak zrobić ziołowy ogród na balkonie?

Jak zrobić ziołowy ogród na balkonieMieszkańcy miast mają nieco ograniczone możliwości jeśli chodzi o codzienne obcowanie z przyrodą i świeżym powietrzem. Natomiast wiosną i latem pewnym rozwiązaniem okazuje się odpowiednie urządzenie balkonu. Okazuje się, że można tam postawić nie tylko stolik i leżaki oraz posadzić kwiaty, ale również zrobić ogródek ziołowy.

Stworzenie warzywnika i kącika z ziołami w ogrodzie jest bardzo częste oraz niezwykle praktyczne. Co prawda balkon ma zwykle na tyle niewielką powierzchnię, że nie możemy uprawiać na nim tak wielu rzeczy, jak w ogrodzie, jednak dostęp do świeżej bazylii, oregano, tymianku, estragonu, tymianku, mięty czy szałwii to naprawdę coś! Natomiast tak samo jak aranżacja ogrodu wymaga odpowiedniego rozplanowania i przygotowań, również urządzenie na balkonie ziołowego kącika powinno odbywać się według konkretnego pomysłu. Najpierw wybieramy pojemniki. Ich ilość oraz wielkość powinna być uzależniona od powierzchni balkonu, która możemy w miarę swobodnie wykorzystać. Można zdecydować się na mniejsze pojemniki i w każdym z nich posadzić inny gatunek ziół lub połączyć je razem w większym pojemniku. Odpowiednie będą zarówno doniczki, jak i garnki, wiadra, koszyki itp. Ważne jest to, aby na spodzie każdego pojemnika znajdowały się otwory.

Kiedy pojemniki na zioła będą już gotowe wsypujemy do nich kamyczki lub drewniane wiórki jako rodzaj drenażu. Następnie używamy ziemi z piaskiem. Teraz można już sadzić rośliny. Jeśli będą rosły w jednym pojemniku, to najlepiej pogrupować je od najwyższych do najniższych. Dzięki temu łatwiej będzie je rozróżnić, będą też lepiej rosły. Warto wiedzieć o tym, że jeśli posadzimy tuż obok aksamitki czy nagietki, to pomogą one chronić zioła przed szkodnikami. Ostatni krok polega na podlaniu uprawy. Trzeba pamiętać, aby powtarzać tę czynność co jakiś czas.  Poza tym zalecane jest regularne nawożenie i przycinanie ziół. Tak naprawdę satysfakcję czerpie się nie tylko z tego, że można wykorzystywać w kuchni własne zioła, ale również z całego procesu związanego z pielęgnacją takiego ogródka. Czujemy się wówczas trochę na własnej małej działce z ulubionymi roślinami.

(Visited 1 130 times, 1 visits today)