Jak zrobić wiązankę na sztucznym podkładzie?

bukiet-na-sztucznym-podkladzieTak jak w Święta Bożego Narodzenia tradycyjnie zasiadamy w gronie najbliższych do stołu wigilijnego, podobnie na Święto Zmarłych, przypadające na początek listopada, całymi rodzinami odwiedzamy groby naszych zmarłych krewnych. Tradycją jest również zapalanie na grobach zniczy i dekorowanie ich pięknymi kompozycjami z kwiatów, które są bez wątpienia pięknym znakiem pamięci i szacunku do zmarłych.

Na cmentarzach spotykamy różnego rodzaju ozdoby – są to zarówno bukiety, wieńce czy wiązanki wykonane z żywych roślin, jak też ciekawe kompozycje z kwiatów sztucznych.

Żywe kwiaty są oczywiście piękniejsze, bardziej efektowne, niestety w listopadzie, gdy nierzadko pojawia się już śnieg, nie będą one zbyt długo ładnie wyglądać. Z tego tez powodu wielu z nas decyduje się na dekorowanie grobów wiązankami ze sztucznych roślin. Można je kupić gotowe w wielu sklepach, ale warto spróbować też sił w samodzielnym wykonaniu takiej ozdoby, gdyż nie jest to wcale trudne.

Najłatwiej wykonać wiązankę na cmentarz na gotowym podkładzie, czyli zielonych gałązkach wykonanych na bazie elastycznego drutu, dzięki czemu można nadać kompozycji dowolny kształt. Niekiedy gałązki dodatkowo zamocowane są w płytkiej doniczce. Taki podkład kupimy dosłownie za kilka złotych w kwiaciarniach, hurtowniach z artykułami bukieciarskimi, a na kilka tygodni przed Świętem Zmarłych nawet w wielu supermarketach.

Oprócz podkładu będą nam potrzebne sztuczne kwiaty oraz listki – w sprzedaży dostępne są one w szerokim wyborze; mogą to być większe lub mniejsze róże o dowolnym kolorze, storczyki, lilie, anturium, jak też liście paproci, difenbachii, gałązki winobluszczu, asparagusa, gipsówki i wiele innych. Wybór zależy oczywiście on naszych indywidualnych upodobań, jednakże warto na pewno wybierać kwiaty współgrające ze sobą kolorystycznie, podobnie zresztą jak wstążki czy siatkę florystyczną, które również będą nam potrzebne. Oprócz tego przydadzą się nożyczki, obcęgi, elastyczne druciki, a także pistolet z klejem termotopliwym.

Najpierw należy rozprostować gałązki zielonego podkładu oraz liście i płatki sztucznych kwiatów, jeśli istnieje taka potrzeba. Następnie przycinamy druciki do długości kilkunastu centymetrów i na jednym końcu każdego mocujemy jeden kwiat, zaginając koniec drucika i przyklejając do główki kwiatowej klejem z pistoletu. Następnie mocujemy wybrane kwiaty na zielonym podkładzie owijając druciki wokół gałązek. Gdy będą zamocowane, pomiędzy nie możemy włożyć kilka listków czy gałązek, przykładowo trochę gipsówki i gałązkę winobluszczu. Na koniec do jednej z gałązek podkładu mocujemy wstążkę wiążąc ja w efektowną kokardę i piękna kompozycja na Wszystkich Świętych jest gotowa.

(Visited 334 times, 1 visits today)