Jak zrobić wiązankę na pogrzeb?

kwiaty-na-pogrzebPogrzeb najczęściej wiąże się z wyborem wiązanki pogrzebowej, która ma na celu oddanie czci zmarłej osobie. Do wieńca dodaje się także specjalną szarfę, na której umieszcza się stosowny napis. Napisy na szarfy pogrzebowe powinny odnosić się przede wszystkim do relacji, która łączyła nas ze zmarłą osobą. Wieńce i wiązanki mogą być tworzone zarówno ze sztucznych, jak i z żywych kwiatów.

Jeśli dysponujemy wolnym czasem, wówczas możemy pokusić się o samodzielnie wykonanie wiązanki na pogrzeb. Wówczas będziemy mieć pewność, że wieniec będzie oryginalny i odróżni się od wiązanek zakupionychw kwiaciarniach.

Pierwszym krokiem do zrobienia wiązanki pogrzebowej jest wybór odpowiednich materiałów. To, z jakich kwiatów wykonamy wieniec może zależeć przede wszystkim od pory roku. Wieńce i stroiki ze sztucznych kwiatów najlepiej sprawdzają się jesienią oraz zimą. Natomiast latem i wiosną można sięgnąć po kompozycje z żywych kwiatów, łącząc je z zielonymi iglastymi gałązkami. Iglaste gałązki zazwyczaj są podstawą wieńca. Do przygotowania dużego wieńca pogrzebowego zazwyczaj jest potrzebnych kilka gałązek (mogą być to na przykład gałązki świerkowe). Takie gałązki następnie łączy się ze sobą za pomocą druta. Ponadto potrzebować będziemy kwiaty żywe bądź sztuczne. Jeśli wykonujemy wiązankę pogrzebową, wówczas lepiej się wystrzegać kwiatów w jaskrawych i mocnych barwach. O wiele lepiej sprawdzą się natomiast kwiaty w stonowanej, jasnej kolorystyce. Można postawić na przykład na kwiaty w białym lub beżowym kolorze. Kwiaty przymocowujemy do zielonych gałązek za pomocą drutu (dlatego najlepiej sprawdzą się kwiaty, które będą posiadać niewielkie łodygi). Na końcu do wieńca pogrzebowego należy jeszcze dołączyć szarfę z odpowiednim napisem.

Wieniec pogrzebowy można także wykonać z pomocą gąbki florystycznej (jest ona przeznaczona w głównej mierze do tworzenia stroików z kwiatów żywych), gałązek drzew oraz kwiatów (mogą to być zarówno kwiaty, jak i pąki). Do gąbki należy powbijać kwiaty razem z liśćmi w ten sposób, by wiązanka wydawała się gęsta. Wolne przestrzenie nie będą prezentować się zbyt estetycznie, dlatego puste miejsca można skutecznie zapełnić na przykład gałązkami świerku lub jodły.

Samodzielnie wykonana wiązanka na pogrzeb na pewno będzie oryginalna. Zrobienie takiego wieńca wymaga wprawdzie odrobiny czasu i zaangażowania, ale efekt z całą pewnością będzie warty przysłowiowej świeczki. W podobny sposób możemy wykonywać stroiki z bombkami i łańcuchami na Boże Narodzenie oraz stroiki wielkanocne. Przy pomocy tego rodzaju ozdób można pięknie dekorować groby naszych bliskich zmarłych na różne okazje, nie tylko na dzień Wszystkich Świętych.

(Visited 1 772 times, 8 visits today)