Jak zrobić szafkę z szufladami?

szafka-do-kuchni-z-szufladamiTanią alternatywą dla mebli z salonu jest ich samodzielne wykonanie. Własnoręcznie zrobione szafki mogą urozmaicać przestrzeń kuchni, sypialni, salonu, a nawet przedpokoju. Warto w tym celu skorzystać z dostępnych na rynku niedrogich półproduktów, przy czym konieczne są umiejętności w posługiwaniu się narzędziami i montażu poszczególnych elementów.

JAK ZROBIĆ SZAFKĘ?

Szafki stanowią podstawowy element wyposażenia domowych pomieszczeń. Najczęściej kupowane w formie gotowych mebli, choć coraz większą popularnością cieszą się modele wykonane samodzielnie. Ta metoda gwarantuje nie tylko niski koszt przedsięwzięcia, ale także niepowtarzalną aranżację wnętrza. To propozycja również dla osób dysponujących pomieszczeniem o rzadko spotykanym metrażu uniemożliwiającym funkcjonalne i efektowne rozmieszczenie mebli o standardowych wymiarach.

Własnoręczne zrobienie szafek wymaga precyzyjnego zaplanowania poszczególnych etapów pracy. Gdy zamierzamy wykonać kilka modeli konieczny jest dokładny pomiar pomieszczenia umożliwiający optymalne rozmieszczenie i ustalenie gabarytów tworzonych mebli. Po wcześniejszej wizualizacji projektu należy wykonać szkice warsztatowe. Na ich podstawie gromadzimy potrzebne półprodukty (płyty, fronty, okleina), materiały złączne (gwoździe, zawiasy, wkręty) oraz sprzęt.

Niezbędne rysunki i schematy można zrobić samemu, jednak jeśli nie dysponujemy umiejętnościami praktycznymi w tym zakresie warto skorzystać z gotowych podpowiedzi, darmowo udostępnianych na licznych stronach internetowych. Składanie szafek to pracochłonne zajęcie wymagające precyzji i sporej dawki cierpliwości. Osoby wykonujące je po raz pierwszy powinny wybrać proste modele o standardowej budowie. Szafki o nietuzinkowym kształcie to wyzwanie raczej dla fachowców w branży.

SZAFKA Z SZUFLADAMI

Samodzielne wykonanie szafki z szufladami wymaga nie tylko precyzyjnego projektu i dokładnego rozplanowania kolejnych etapów pracy, ale także sporego doświadczenia. Łatwiejsze są modele z szufladami wewnętrznymi znajdującymi się w środku szuflady i zamykanymi jednoczęściowym frontem. Trudniej zrobić mebel z szufladami zewnętrznymi z oddzielnymi frontami.
Po wycięciu odpowiedniej wielkości płyt meblowych przystępujemy do ich montażu przy pomocy narzędzi i elektronarzędzi oraz materiałów złącznych. Po ustabilizowaniu konstrukcji warto pokryć wierzch szafki okleiną PCV o kolorze i fakturze dopasowanym do pozostałych elementów wyposażenia. Dla ułatwienia pracy można skorzystać z gotowych frontów meblowych (np. szklanych lub fornirowanych), dzięki czemu samodzielnie zrobiona szafka będzie nie tylko funkcjonalna, ale także efektowna.

(Visited 484 times, 1 visits today)