Jak zrobić sukienkę na drutach?

icon-stunning-knitted-dress-knitting-kitRobótki ręczne kojarzą nam się zazwyczaj z babcinymi szalikami, rękawiczkami czy czapkami, czasami swetrami. Ale można zrobić na drutach sukienkę? Otóż można.  I wcale nie jest to takie trudne, jakie może wydawać się na samym początku. Na dodatek, warto zaznaczyć, że dzianinowe sukienki to hit nadchodzących sezonów. Ogromną zaletą sukienki wykonanej na drutach jest to, że same możemy wybrać materiał i dopasować go do naszych potrzeb.

Od czego zacząć sukienkę?

Najważniejsze są pomiary. Aby dobrze i poprawnie wykonać sukienkę na drutach, trzeba mieć dokładne wymiary osoby, dla której chcemy zrobić sukienkę. Osoba, z której zdejmujemy miarę, powinna stać prosto w naturalnej pozycji, z opuszczonymi luźno rękami. Wszystkie pomiary należy dokładnie zapisać, a następnie zaokrąglić, np. 35,3 cm to 35 centymetrów, natomiast 36,1 cm to 36 cm. Trzeba ściągnąć miary z następujących części ciała: obwód klatki piersiowej, obwód talii, obwód bioder (trzeba mierzyć w najszerszym miejscu), szerokość pleców (długość od jednego do drugiego ramienia), długość stanu, czyli długość od ramienia przy szyi do pasa, obwód ręki (najszersze miejsce), długość ramienia, długość rękawa (wówczas osoba, z której bierzemy miarę,  musi lekko ugiąć rękę, i zmierzyć trzeba długość od ramienia do dłoni – jest to bardzo ważne przy sukienkach z długim rękawem, jeśli weźmiemy miarę z wyprostowanej ręki, to rękaw wyjdzie za krótki), obwód szyi (delikatnie tak, aby miarka nie uciskała szyi).

Przy sukience robionej na drutach trzeba pamiętać o kilku dodatkowych wymiarach. Aby dobrze wziąć miarę na dopasowaną do ciała sukienkę, trzeba najpierw wyjaśnić jak bierze się miarę na spódnicę. Długość spódnicy mierzy się w następującej kolejności: długość przodu (odległość od talii pośrodku przodu do podłogi, ta długość jest dowolna, w zależności od gustu), długość boku (od talii wzdłuż prawego boku do podłogi) i długość tyłu (od talii pośrodku tyłu do podłogi).

Miarę do sukienki bierzemy mierząc długość pośrodku tyłu. Trzeba przyłożyć miarkę krawiecką do siódmego kręgu szyi poprowadzić ją do linii talii, następnie w miejscu talii przytrzymać centymetr i odmierzyć w dół. Tu oczywiście długość też jest dowolna. Zebranie dokładnych wymiarów pozwoli zrobić dokładny wykrój sukienki, na podstawie którego będzie oparta cała kreacja.

(Visited 226 times, 7 visits today)