Jak zrobić skarpety na drutach?

Skarpetki zrobione na drutachChociaż dzisiaj bez problemu można kupić w sklepach swetry, szaliki, czapki oraz inne ciepłe rzeczy wykonane z wełny, to są osoby dla których robótki ręczne są po prostu bardzo przyjemne, a nawet odprężające. Dzięki umiejętności robienia różnych rzeczy na drutach można mieć dużą satysfakcję, że zrobiło się je samodzielnie. Poza tym istnieje wówczas możliwość wykonywania oryginalnych prezentów dla rodziny i znajomych.

Kiedy zbliża się zima warto zaplanować zrobienie na drutach ciepłego swetra, ale z pewnością przydadzą się również wełniane skarpetki. Można nawet kupić specjalne druty skarpetkowe. Istnieje kilka sposobów na wykonanie skarpetek. Jeden z nich polega na użyciu czterech drutów 4,5 mm i rozłożeniu na nich 40 oczek (po 10 na każdy) oraz połączeniu ich ze sobą. Na początku powstaje więc właściwie kwadrat. Następnie przerabia się kolejne rzędy, w taki sposób aby powstał ściągacz. Wykonuje się w tym celu około 40 okrążeń. Kilkadziesiąt kolejnych robimy oczkami prawymi oraz 20 podwójnymi drutami stosując na zmianę oczka prawe i oczka lewe. Do tego miejsca nasza robótka ręczna wydaje się całkiem prosta, jednak trzeba w końcu zrobić piętę. Polega to na odpowiednim dobieraniu i ujmowaniu oczek. Podobnie jest też w przypadku robienia palców. Skarpetki wykańcza się, kiedy uzyskanie zostanie 8 oczek, które można ściągnąć razem.

Natomiast skarpetki można zrobić też na dwóch drutach. Wymagają jednak wówczas zszycia. Zaczynamy od nabrania odpowiedniej liczby oczek na druty – w zależności od objętości nogi w kostce jest to zwykle 30-40 oczek. Następnie wykonujemy ściągacz i dalej stosujemy gładki ścieg, który powinien mieć tyle centymetrów co ściągacz. Następnie nabieramy po kilka oczek z każdej strony na agrafki oraz również po tyle samo oczek dodajemy po obu stronach. Przerabiamy kolejne rzędy, a kiedy dojdziemy do palców co kilka oczek przerabia się podwójnie i wykańcza. Można już zszyć skarpetkę oraz dokończyć pietę przekładając oczka z agrafek na druty. Potem wystarczy zrobi w ten sam sposób drugą skarpetkę i gotowe. Z pewnością jest to trochę bardziej skomplikowane niż zrobienie szalika na drutach, ale warto spróbować. To na pewno bardzo dobry prezent pod choinkę!

(Visited 362 times, 2 visits today)