Jak zrobić skarpetę na prezenty?

samodzielnie-robiona-skarpeta-swiatecznaMoc zakupów przed świętami to nie tylko lista do sklepu przepełniona produktami spożywczymi. To także, a może przede wszystkim, prezenty pod choinkę dla rodziców, podarunki gwiazdkowe dla dziadków, upominek świąteczny dla ukochanej. Jednym zdaniem: tyle dylematów, ile obdarowywanych na święta. Każdy z nas jest inny, mamy swoje upodobania, pasje i lubimy kiedy bliscy to doceniają poprzez właśnie prezenty. W większości domów ta tradycja jest kultywowana podczas Wigilii. Dzieci prezenty na mikołajki kupują sobie wzajemnie do szkoły na 6 grudnia, natomiast w domach, w gronie rodzinnym obsypujemy się darami spod choinki w Wigilię. Rzecz jasna także i wtedy przynosi je i podrzuca pod wystrojone drzewko Mikołaj, nie kto inny.

Dlatego dzieci oczekują z niecierpliwością podobnie jak dorośli czekają na upominki gwiazdkowe. Choć często mamy spore dylematy co kupić bratowej pod choinkę, to jednak sami zastanawiamy się z niecierpliwością co dla nas znajdzie się pod nią ciekawego. Może zatem warto zostawić zawieszoną gdzieś nad łóżkiem, obok choinki czy w salonie skarpetę na prezenty. Jest ona nie tylko przysłowiowym „workiem na prezent”, ale przede wszystkim ozdobą. Może się okazać, że rankiem w Boże Narodzenie coś w niej znajdziemy, bo jak głosi legenda o Christmas stocking, wrzucał do niej drobne upominki św. Mikołaj. Jednak jej główna rola do dekorowanie pomieszczeń. Może być zawieszona jak tradycja głosi przy kominku lub w dowolnym innymi miejscu. Można oczywiście kupić gotową skarpetę, jednak przy odrobinie zręczności i nawet bardzo niewielkich umiejętnościach skarpetę zrobimy sobie sami. To łatwiejsze niż nam się wydaje, zwłaszcza, że przy odrobinie szczęścia może się okazać, że wcale nie musimy wychodzić z domu by kupić potrzebne materiały.

Przygotujmy:

  • niepotrzebną (nie noszoną już) bluzkę, stary koc, serwetę z dowolnego materiału najlepiej w odcieniach czerwieni
  • skrawki ozdobnych materiałów
  • kolorowe guzki, cekiny
  • igłę, nici i nożyczki
  • szablon skarpety z kartonu
  • białą kredę

Najpierw na kartonie rysujemy kształt skarpety. Następnie przykładamy go do materiału, odrysowujemy i wycinamy dwa identyczne motywy. Jeśli chcemy mieć podszewkę w skarpecie wycinany dodatkowo z innego materiału takie same kawałki o nieco mniejszym gabarycie. Najpierw zszywamy podszewkę pozostawiając górny otwór, a następnie dwa kawałki materiału przeznaczone na skarpetę oba osobno. Po wykonaniu głównej skarpety umieszczamy w niej podszewkę przyszywając tylko wokół wlotu skarpety. Całość należy udekorować dowolnie, naszywając guziki, cekiny, kolorowe koraliki czy też skorzystać z gotowych łatek w kształcie choinki lub Mikołaja, które można kupić w pasmanteriach.

(Visited 115 times, 1 visits today)