Jak zrobić różaniec z masy solnej?

różaniec-robiony-ręczniePodczas przygotowań do Pierwszej Komunii Świętej dziecka, nie należy zapominać o mających przybyć na uroczystość gościach, a także o księdzu i siostrze zakonnej, która uczyła nasze dziecko religii. Tym osobom należy się przede wszystkim zasłużony szacunek i niewielki upominek.

Doskonałą pamiątką od dzieci dla księdza lub siostry zakonnej będzie z pewnością wykonany ręcznie różaniec z masy solnej. Z masy solnej można wykonać również niewielkie upominki dla krewnych, którzy przybyli na uroczystość. Różaniec z masy solnej może również posłużyć nam jako dekoracja stołu komunijnego. Poniżej znajdziecie instrukcję jak wykonać różaniec z masy solnej.

INSTRUKCJA JAK WYKONAĆ RÓŻANIEC Z MASY SOLNEJ

Wykonywanie ozdób z masy solnej ma bardzo długą tradycję i sięga aż do czasów starożytnych. Masę solną wysoko cenili sobie przede wszystkim starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie. Do podstawowych składników z których otrzymywana jest masa solna należą: mąka, sól i woda. Proporcje i ilość składników nie są zawsze takie same, albowiem są zależne od wielkości elementów, które chcemy z niej wykonać. Podstawowy przepis na masę solna jest bardzo prosty i wygląda następująco:

-200g mąki zwykłej
-200g soli
-125 cm3 wody

Na samym początku należy wymieszać mąkę z solą, a następnie stopniowo dodawać do nich wodę, tak aby masa nie była zbyt kleista ani rzadka, lecz plastyczna. Czas mieszania składników nie powinien przekroczyć 10 minut.

Jeśli z masy solnej chcemy wykonać różaniec, który składa się z niewielkich kolistych elementów, to do podstawowych składników musimy dodać 100g mąki ziemniaczanej zwiększając przy tym ilość wody do 150 cm3. Dzięki dodaniu mąki ziemniaczanej otrzymamy masę solną, która pozwoli nam na wyrób i modelowanie małych elementów z jak największą starannością i dokładnością.

Podczas modelowania kuleczek mających służyć za paciorki różańca musimy pamiętać, aby wykonać w nich maleńkie otwory zanim masa solna zdąży wyschnąć. Podczas wykonywania masy solnej możemy ją zabarwić dodając jeden z następujących naturalnych składników: kakao, cynamon, kurkuma, papryka czy owoce borówek. W czasie modelowania elementów można używać rozmaitych narzędzi takich jak: nożyczki, nożyki, patyczki, wykałaczki, gwoździki i wiele innych.

Zrobione elementy najlepiej jest suszyć na świeżym powietrzu, gdyż pomimo tego, iż jest to proces długotrwały, to zapewnia najlepszą twardość i trwałość tworzywa. Wysuszone elementy można natomiast pomalować farbami i polakierować bezbarwnym lakierem dla uzyskania lepszej trwałości materiału.

Wysuszone i pomalowane elementy należy nawlec na rzemyk, sznurek, elastyczną żyłkę lub grubą nić. W przypadku wyrabiania wieńczącego różaniec krzyżyka, należy do ulepionego modelu, który jeszcze nie zdążył wyschnąć, dołożyć niewielki metalowy lub aluminiowy wieszak. Zawieszkę można wykonać także z masy solnej.

(Visited 2 400 times, 5 visits today)