Jak zrobić rękawiczki ze swetra?

rekawiczki-ze-swetraStare swetry o ciekawej fakturze i nietuzinkowym wzorze mogą zyskać nowe życie na wiele sposobów. Wystarczy odrobina kreatywności aby zrobić z nich stylową torebkę, poszewkę na poduszkę, miękki dywanik, oryginalną bransoletkę, czy plecioną opaskę na włosy. Innym ciekawym pomysłem na wykorzystanie ciepłej swetrowej dzianiny jest uszycie rękawiczek. Przydadzą się na pewno w chłodne jesienne i zimowe dni.

RĘKAWICZKI ZE SWETRA KROK PO KROKU

 

Potrzebne materiały:

  • sweter (najlepiej z naturalnej wełny ze ściągaczem u dołu)
  • gruba nić (w kolorze swetra)
  • igła
  • kilka agrafek
  • nożyczki
  • flamaster
  • wybrane elementy dekoracyjne (np. ozdobne guziki, kolorowa mulina, koraliki, aplikacje z futerka)

1. Przygotowanie tkaniny. Sweter zanurzamy w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu zmiękczającego. Jeżeli użyliśmy swetra wełnianego suszymy go w suszarce, dzięki czemu włókna nie skurczą się ani nie rozprują w trakcie rozcinania.
2. Odrysowanie szablonów. Po całkowitym wyschnięciu odwracamy sweter na lewą stron, rozkładamy na płaskiej powierzchni i przykładamy dłoń, tak aby nadgarstek przylegał do ściągacza swetra. Następnie grubym markerem odrysowujemy kontur dłoni pozostawiając ok. 1 cm miejsca na wypadek ewentualnych poprawek.
3. Wycinanie odrysowanych szablonów. Od narysowanego konturu odmierzamy ok. 2 cm zapasowego materiału, a następnie wycinamy. Wzdłuż wyciętych krawędzi spinamy przód i tył rękawiczek agrafkami, dzięki czemu całość nie rozdzieli się podczas szycia.
4. Zszywanie rękawiczek. Wzdłuż rozrysowanych linii starannie zszywamy górną i dolną część rękawiczek. Tę część pracy możemy w łatwy i szybki sposób wykonać ręcznie igłą i nicią albo maszyną do szycia. Zbędną część pozostawionego wcześniej materiału przycinamy na długość kilku milimetrów, po czym zaszywamy odstające fragmenty. Rękawiczki odwracamy na prawą stronę.
5. Dekorowanie rękawiczek. W zależności od inwencji gotowe rękawiczki można ozdobić na wiele sposobów, jednak jeśli wzór i faktura użytego swetra są wystarczająco wyraziste warto zrezygnować z dodatkowych dekoracji. Natomiast do subtelnych wzorów i klasycznych faktur pasować będą np. duże guziki wokół ściągacza, koraliki wzdłuż linii palców, motywy wyszyte kolorową muliną, pompony z futerkiem lub wstawki z innego materiału.

(Visited 149 times, 1 visits today)