Jak zrobić podjazd z grysu?

Podjazd to bardzo ważny element otoczenia domu. Często stanowi część sieci ścieżek i chodników, które są umieszczone w ogrodzie. Podjazd musi nie tylko pasować do ogrodu oraz terenu wokół domu, wytyczonych dróżek, ale musi też być praktyczny oraz trwały. Nawet jeśli wydaje nam się, że nasz samochód jest mały i nie jeździmy zbyt często – im trwalszy podjazd wykonamy, tym dłużej będzie nam służył.

Czy podjazd z grysu to dobre rozwiązanie?

Kruszywa, w tym również grysy, mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Przeciwnicy takich rozwiązań skarżą się na nadmierne pylenie, naruszanie  struktury podczas odśnieżania czy wreszcie konieczność okresowego uzupełniania kruszywa na drodze. Zwolennicy pokazują przede wszystkim, że jest to  rozwiązanie tanie i pasujące do każdej estetyki. Poza tym lepiej od czasu do czasu wysypać nieco nowego kruszywa, zamiast łatać dziury w betonowej  wylewce. Odśnieżanie podjazdu również nie jest obecnie aż takim problemem, zamiast szuflowania możemy przecież użyć chociażby chlorku wapnia, który  pomoże zapanować nad zmarzliną. Dodatkowym atutem może być fakt, ze jeśli już trzeba będzie uzupełnić gdzieniegdzie wypłukany grys, możemy to zrobić  sami, nie angażując do tej pracy kosztownych ekip budowlanych.

Wiele osób ma problemy z wybraniem odpowiedniego materiału na budowę podjazdu, zwłaszcza przy starych domach, które znajdują się pod opieką  konserwatora zabytków. W tym przypadku grys zdaje się być materiałem właściwie idealnym. Dobrym wzorcem mogą tu być tradycyjne angielskie podjazdy do starych rezydencji, tzw. shingle driveway. Obrzeża wykonane są z kostki granitowej lub  otoczaków, dobrze wyprofilowanych i ściśle ułożonych, tworzących z drogi coś na kształt płytkiego kanału, wypełnionego grysem.

Na szczęście minęły już czasy, gdy każdy chciał wylewać na podjazd beton. Pomijając kiepskie wrażenia estetyczne, często kończyło się na tym, że po zimie źle położona wylewka pękała, pozostawiając powiększające się z każdym deszczem dziury. Obecnie, poza terenami przemysłowymi, gdzie powierzchnia musi być odpowiednio utwardzona, odchodzi się od pomysłu betonowych podjazdów. Dzięki temu, szersze zastosowanie znajduje właśnie grys, który na dodatek świetnie komponuje się z różnymi chodnikami ogrodowymi. Solidnie wykonana i odpowiednio zagęszczona podbudowa zapobiegnie zapadaniu się podjazdu. Należy też pamiętać o odpowiednim odwodnieniu.

(Visited 1 356 times, 5 visits today)

Dodaj komentarz