Jak zrobić pisankę metodą quilling?

jajko-metodą-quilinguPisanki to nie tylko jajka ręcznie malowane. Można je zdobić i wykonywać z różnego rodzaju materiałów. Pisanki, które święcimy w koszyku zdobimy nieco inaczej niż jajka typowo dekoracyjne. Te drugie mają inną rolę do spełnienia; ozdobić dom lub mieszkanie na okres świąteczny. Zatem robimy je z papieru, a ostatnio dużą popularnością cieszą się jajka styropianowe dekorowane różnymi ciekawymi metodami. Mamy pisanki karczochy, jajka wyklejane barwnymi tasiemkami, cekinami oraz zdobione papierem.

Nie jest to jednak zwykłe upiększanie jaj przy pomocy naklejonych skrawków papieru a przestrzenna forma dekoracji zwana quilling. Bardzo ciekawy sposób stosowany do tworzenia dekoracji całorocznych na święta, tworzenia kart okazjonalnych jak też robienia przestrzennych ozdób wiszących. Warsztat osoby, która chce się zająć wykonywaniem zdobnych jajek na Wielkanoc techniką quilling nie musi się składać z profesjonalnych przyborów. Zaczynać można od nawijania kolorowych pasków papieru na wykałaczkę lub grubszy drut.

 

Dekoracyjne pisanki to obok kartek z zajączkiem i barankiem istotne dekoracje na Wielkanoc. Kształt jajka jest wykorzystywany również do tworzenia wielkanocnych karnetów z życzeniami i tworzenia kartek iris folding– ciekawą i dającą bardzo interesujące rezultaty metodą.

PISANKA QUILLING KROK PO KROKU

Materiały:
-jajka styropianowe, kolorowe paski papieru
-Igła do quillingu
-Klej do klejenia zwiniętych pasków do styropianu, z precyzyjnym aplikatorem

1. Kolorystykę oraz ilość potrzebnych do zrobienia pisanki pasków wybieramy wedle efektów jakie chcemy uzyskać. Może to być jajko gęsto ozdobione papierowymi spiralkami lub też wcześniej pokolorowane tuszem lub farbą z pojedynczym motywem, wzdłuż jajka.
2. Najokazalej prezentują się pisanki w całości pokryte zwiniętymi papierowymi elementami. Do przyozdobienia pisanki na początek najlepiej wybrać proste zwijane elementy jak koło, markiza i łezka.
3. Na czubku jajka przyklejamy pierwszą spiralkę okrągłą a wokół niej 6 pasków zwiniętych na kształt łezki utworzą motyw kwiatu. To samo wyklejamy na przeciwległym końcu jajka.
4. Oba wzory łączymy czterema podłużnymi wzorami wyklejonymi z pasków zwiniętych w markizy. Pomiędzy nimi mogą pojawić się mniejsze kwiaty podobne do tych które wykleiliśmy na końcach pisanki.

Metodą quillingu wykonać można nie tylko pisanki na bazie styropianowego jajka, ale także płaskie pisanki do zawieszenia w oknie lub na drzwiach. Zasada jest ta sama zwijamy paski papieru w rozmaite kształty a następnie kleimy je ze sobą tak by utworzyły formę jajka. Na samej górze przyczepiamy zdobną wstążkę do zawieszania.

(Visited 522 times, 3 visits today)