Jak zrobić ozdoby wielkanocne z bibuły?

jajka-z-konfettiŚwięta Wielkiej Nocy dzieciakom kojarzą się przede wszystkim z malowaniem pisanek. Aby nieco urozmaicić ich wygląd proponujemy jajka z niespodzianką, którą będzie konfetti. Do ich wykonania przygotuj :

-jajka
-konfetti
-bibułę
-klej
-nożyczki
-kartkę papieru

Pierwsza czynność to umycie jajek, ich natłuczenie z jednej strony i opróżnienie. Puste skorupki umyj w środku. Gdy wyschną z kartki papieru zrób rulonik i włóż go do środka. Przez rulonik, za pomocą łyżeczki, wsyp do skorupek konfetti. Gdy wszystkie jajka będą wypełnione czas zabrać się za ich zaklejanie przy pomocy bibuły i kleju. To nic trudnego – po prostu przyklejaj pociętą na małe kawałki bibułę na kleju do skorupki. Możesz wykorzystać jeden kolor bibuły lub łączyć je w bardziej zróżnicowane mieszanki. Jajko-niespodzianka jest gotowe. Gdy rozbijesz je w Wielkanoc dzieciaki będę mieć przednią zabawę.

Pisanki to oczywiście nie jedyne ozdoby jakie przygotowujemy na wiosenne święta. Zapomnieć nie można o tradycji. Według niej świąteczny okres rozpoczyna Niedziela Palmowa, a ta jak wiadomo nie może się obejść bez tradycyjnych palm wielkanocnych. Pierwotnie były nimi gałązki bazi, na pamiątkę zielonych gałązek rzucanych pod nogi Jezusa podczas wjazdu do Jerozolimy. Z biegiem czasu ich wygląd zaczął się zmieniać. Aby nieco ożywić szare kotki zaczęto je farbować. Następnie dodawano do nich inne dostępne ozdoby. Tal powstały wielkanocne palmy z bibuły, których bazę stanowiły różnokolorowe kwiatki i wstążeczki. Głównie takie właśnie modele królują wśród konkursów na wielkanocne palmy. Teoretycznie wykonują je dzieci, w praktyce często pomagają im rodzice. Całkowicie samodzielnie natomiast mogą pokolorować drukowane wzory palemek, które przeznaczone są nie tylko dla całkiem małych dzieci. Nieco starsze zamiast kredek bowiem mogą wykorzystać bardziej złożoną metodę wyklejanki.

Dorośli nie muszą być jedynie pomocnikami. Mogą odkryć nową metodę rozładowywania stresu i wykonać własną niepowtarzalną ozdobę. Możliwości jest co nie miara, wymienić choćby żywą palmę wielkanocną, palmę na Wielkanoc z papieru, makaronową palemkę czy wielkanocną ozdobę z suszu.

Jakie jeszcze ozdoby można wykonać? Oczywiście musi przyjść na myśl mały kurczak, do stworzenia którego potrzebne będzie :

-żółta, pomarańczowa lub czerwona, brązowa oraz czarna (lub inna ciemna) bibuła
-klej
-nożyczki
-dwie długie wykałaczki

Na początek utnij żółtą bibułę wzdłuż na paski o szerokości 10 cm. Jedna część ma być większa, druga mniejsza. Większy kawałek ciasno zawiń na wykałaczce (do połowy jej długości). To samo powtórz z drugim kawałkiem bibuły. Na tyle ile jest to możliwe zmarszcz oba kawałki. Następnie zdejmij je delikatnie z wykałaczek. Kawałki zwiń w dwa osobne koła. Każde z nich sklej na końcu odrobiną kleju, a potem złącz je w jedno. Tak powstał szkielet kurczaka, który wymaga pewnych detali. Dziub wykonaj z kawałka czerwonej bibuły zwiniętej w rurkę. Oczy to dwie małe kuleczki zrobione z ciemnej bibuły. Grzebieniem będzie mały, prostokątny kawałek brązowej bibuły ponacinany w kilku miejscach. Naklej wszystkie dodatki i ozdoba gotowa.

(Visited 262 times, 1 visits today)