Jak zrobić makietę Biskupina?

makieta-biskupinaBiskupin to jeden z najważniejszych rezerwatów archeologicznych na terenie Polski oraz Europy Środkowej. Turystów przyciąga nie tylko skansen kultury łużyckiej, ale również muzeum archeologiczne w Biskupinie, w którym znajdują się najbardziej wartościowe przedmioty znalezione podczas prac wykopaliskowych. Warowny gród biskupiński jest chętnie odwiedzany zarówno przez dorosłych, jak i przez dzieci. Jeśli chcemy pociechom przybliżyć fascynującą historię naszego kraju, wówczas warto je zabrać na wycieczkę do Biskupina. Po powrocie razem z dziećmi można natomiast wykonać makietę biskupińskiej osady.

Stworzenie makiety architektonicznej Biskupina nie jest trudne i skomplikowane, jak może się nam pozornie wydawać.

Dzięki wykonaniu takiej makiety nasze dzieci z całą pewnością będą znały położenie Biskupina na mapie Polski, a także dowiedzą się kim byli nasi przodkowie – Prasłowianie. Do wykonania makiety Biskupina będziemy potrzebować duży karton (lub sklejkę), drewniane deseczki, słomę, gałązki, zapałki, patyczki po lodach oraz klej. Zanim przystąpimy do pracy, warto zdać sobie sprawę, że osada warowna w Biskupinie stanowiła owalny gród, który był zamieszkiwany przez około tysiąc osób. Cały półwysep stanowił torfiastą łąkę, otoczoną wodami jeziora Biskupińskiego. Za podłoże osady posłuży nam duży karton lub sklejka. Wcześniej można karton pomalować na brązowawy kolor, jeśli nie chcemy, aby miał szarawą barwę. Kolejnym krokiem jest rozplanowanie kilkunastu rzędów domów. Domy możemy wykonać z drewnianych deseczek lub patyczków po lodach. Obiekty mieszkalne były wznoszone przez ludność kultury łużyckiej na planie prostokąta i warto o tym pamiętać w czasie tworzenia makiety biskupińskiego grodu. Na tym etapie prac warto przybliżyć dzieciom wnętrza chat i zajęcia mieszkańców. Każda chata składała się z przedsionka oraz izby. Dodatkowo w domach budowane były kamienne paleniska o średnicy około dwóch metrów. Domy stały w rzędach, a pomiędzy innymi rozpościerały się niezbyt szerokie uliczki. W centralnym miejscu znajdował się plac, który na terenie osady pełnił między innymi ważną rolę komunikacyjną. Po wykonaniu budynków można przystąpić do pokrycia ich dachami. W tym celu najlepiej wykorzystać słomę. Na terenie osady dachy domów przykrywano tradycyjnie trzciną. Na samym końcu musimy jeszcze pamiętać o wykonaniu wału obronnego, który najlepiej zrobić z zapałek. Na makiecie mogą też znaleźć się pozostałości starożytnej bramy, która strzegła wejścia do grodu.

Wykonanie makiety Biskupina z całą pewnością będzie stanowić fascynujące zajęcie dla dzieci i dorosłych. Dzieciom można opowiedzieć, że w każdym domu mieszkała jedna rodzina (zazwyczaj około siedmiu osób), domostw na terenie osady było około stu.

(Visited 670 times, 8 visits today)