Jak zrobić krosno do tkania?

Jak zrobić krosno do tkaniaWłasnoręczne tkanie rozmaitych przedmiotów ozdobnych i użytkowych jest bardzo ciekawe oraz wciągające. Okazuje się, że tego rodzaju hobby może być również wyjątkowo tanie. Osoby początkujące mogą bowiem korzystać z krosna, które da się zrobić całkowicie samodzielnie.

Najprościej jest wykonać krosno z tektury. Potrzebny jest do tego prostokątny kawałek tektury, który nacinamy na górze oraz na dole w kilkunastu lub kilkudziesięciu miejscach. Następnie przez powstałe szparki przeciągamy nici lub wełnę, tak by były odpowiednio naprężone. Potem z pomocą dużej i grubej igły lub patyczka możemy przeplatać nici w kierunku poprzecznym. Prawda, że jest to naprawdę proste? Takie narzędzie jest w zupełności wystarczające, kiedy ktoś dopiero uczy się tkać. Wykonuje się na nim bowiem niewielkie i niezbyt skomplikowane rzeczy. Można jednak zapoznać się dobrze z podstawami techniki tkackiej, a także zrealizować różne ciekawe pomysły kolorystyczne.

Jeżeli ktoś woli jednak bardziej trwałe krosno, może je wykonać z czterech cienkich listewek. Wystarczy zbić lub skleić je ze sobą. Dobrym pomysłem jest zrobienie jednej ruchomej listewki. Jeśli w górnej listewce wywiercimy kilka otworów i będziemy mogli ją przesuwać trafiając wybranymi otworkami na wystające elementy (gwoździe ze ściętą końcówką), to nasza robótka będzie mogła mieć różną długość. W przeciwnym razie trzeba za każdym razem wykonywać nową kanwę. Oczywiście do górnej o dolnej listewki należy przymocować nici osnowy.  W tym celu zawijamy każdą nitkę dookoła listewki. Pomiędzy poszczególnymi nitkami zostawiamy około 3 mm. Następnie przekładamy nici w sposób pionowy i ścieśniamy je używając chociażby grzebienia czy widelca. Jeszcze jedna propozycja, to zrobienie krosna z deseczki i gwoździków. Okazuje się więc, że wcale nie trzeba kupować specjalistycznych i drogich narzędzi oraz akcesoriów do tkania, aby tworzyć różne ciekawe rzeczy na krośnie. Nawet jeśli nie będzie to klasyczne krosno tylko tektura lub drewniana ramka, nie musi to w niczym przeszkadzać. Z czasem można robić oczywiście coraz większe, a także coraz bardziej skomplikowane narzędzie do tkania.

(Visited 1 745 times, 9 visits today)