Jak zrobić kotylion ze wstążki?

kotylion-na-rekeKotyliony dzisiaj bywają znacznie rzadziej wykorzystywane niż kiedyś. A może to błąd? Ponieważ stanowią bardzo fajną dekorację na rozmaite okazje. Wykonuje się je najczęściej z dekoracyjnych tasiemek do ubrań. Chociaż można się spotkać z papierowymi kotylionami to jednak te z materiałowych wstążek są trwalsze i piękniejsze. Pod tym względem kolorowe wstążki nie mają sobie równych. Większość z nas pewnie najczęściej stosuje ozdobne wstęgi do pakowania prezentów lub wiązania kokard na choinki lub do stroików bożonarodzeniowych. Jednak te mają mnóstwo zastosowań, tak w wypadku dekoracji hand made jak i do bardzo funkcjonalnego zdobienia ubrań. Stroić nimi można fatałaszki noszone na co dzień jak i od święta. Dużą popularnością cieszą się ozdobne taśmy do sukni ślubnych; przy ich pomocy można przerobić używaną suknię, dodając jej blasku, bądź też wykorzystać je podczas szycia bajkowej sukni na zamówienie. Ale powróćmy do kotylionów.

Można je wykorzystać na domówkach, balach sylwestrowych i na karnawał. Kotyliony robi się na wesela i inne imprezy taneczne. Kotyliony są także symbolami narodowościowymi, stanowiąc ozdobę między innymi na Dzień Niepodległości -11. Listopada, dlatego można zachęcić dzieci szkolne do ich wykonywania podczas zajęć plastycznych.

Jak zrobić kotyliony ze wstążki?

Istnieje wiele technik wykonywania kotylionów, od bardzo prostych po niezwykle efektowne i pracochłonne.

Potrzebne materiały:

  • dwa rodzaje wstążek w dowolnym potrzebnych kolorach, więcej kotylionów – więcej różnorodnych wstążek należy przygotować.
  • biały filc o grubości nie przekraczające 2 mm
  • nici, igła, nożyczki i szpilki

Wykonanie:
Najpierw marszczymy wstążkę przeszywając ją w dolnym brzegu gęstym ściegiem fastrygowym. Następnie marszczymy formując coś na kształt kwiatu i odcinamy wstążkę. Dwa końce należy zszyć ze sobą jak najmniej widocznym ściegiem. Z drugą wstążką postępujemy tak samo z tym, że powinna być ona dłuższa niż poprzednia. W taki sposób otrzymujemy nieco większy kwiatek. Z filcu wycinamy koło, do którego przyszywamy większą wstążkę. Na nią z kolei naszywamy mniejszą można wspomóc się szpilkami. Na koniec z filcu wycinamy środek kotylionu dopasowany do otworu mniejszej wstążki i przyszywamy go na wierzch. Na koniec od tyłu należy przyszyć dwie skrzyżowane wstążki w różnych kolorach i gotowe.

Idealny i łatwy kotylion na bal szkolny lub na wesele siostry. Kotyliony można wykonywać także przy pomocy marszczącej elegancko całość gumki krawieckiej lub układając na kartonie wstążki na zakładkę dookoła.

(Visited 1 249 times, 6 visits today)