Jak zrobić kompozycję na urnę?

wiazanka-na-urneJeśli zmarła osoba wyraziła wcześniej taką wolę jej ciało może zostać po śmierci poddane kremacji. Wówczas podczas pogrzebu nie jest potrzebna trumna lecz urna. Na czas ceremonii pogrzebowej można ją ładnie ozdobić. Oczywiście jest znacznie mniejsza od trumny więc duże wieńce i wiązanki można położyć ewentualnie gdzieś obok, natomiast jeśli chodzi o samą urnę istnieją różne pomysły jak i czym ją udekorować. Niektórzy uważają, że nie ma takiej potrzeby, że pogrzeb to poważna uroczystość, a nie czas na wykonywanie kompozycji florystycznych. Jednak kilka ładnie ułożonych kwiatów będzie jak najbardziej na miejscu.

Kiedy urna zostanie już pochowana będzie można ozdabiać grób stroikami, wiązankami i świecami. Jednak podczas pogrzebu trzeba wymyślić jakąś delikatna i niewielką dekorację, która nada urnie łagodniejszy wygląd. W końcu patrząc na nią wszyscy będą wspominać zmarłą osobę, która z pewnością cieszyłaby się, że jest żegnana w otoczeniu kwiatów. Często zastanawiamy się jak zrobić wiązankę na grób, natomiast kompozycja kwiatowa na urnę to dopiero jest wyzwanie. Najpierw trzeba się zastanowić jak ma ona w ogóle wyglądać oraz jakich kwiatów użyć. Niektóre kwiaty ze względu na swoją symbolikę są szczególnie odpowiednie na pogrzeby i na cmentarz. Róże mają kolce, które przywodzą na myśl koronę cierniową. Jeśli są czerwone mogą kojarzyć się też z męką i śmiercią Chrystusa, który jednak zmartwychwstał. Z kolei białe róże lub lilie symbolizują czystość i odpuszczenie win. Czasami bywa jednak też tak, że wybiera się ulubione kwiaty zmarłej osoby, albo po prostu takie które najbardziej pasują kolorystycznie do urny. Lepiej unikać sztucznych kwiatów.

Chyba najprostszy pomysł na ozdobienie urny, to postawienie jej pośrodku niewielkiego wieńca. Może być złożony z kwiatów, gipsówki i jakichś delikatnych listków. Warto też dobrać ładną wstążkę. Natomiast tego typu dekorację można urozmaicić montując w wieńcu na przykład kilka kwiatów, które będą stanowiły rodzaj tła dla urny. Poza tym można ją opleść w gustowny sposób elementami użytymi w wieńcu. Ważne aby nie było ich za dużo i żeby nie przysłoniły całkowicie urny. Na pewno uniknie się tego, jeśli będzie ona udekorowana tylko niewielkim stroikiem położonym na górze urny. To naprawdę ładna i skromna propozycja. Ewentualnie można użyć jakichś zwisających kwiatów i liści, które będą swobodnie spływać z góry po urnie. Może to być storczyk, bluszcz itp. Są też pomysły polegające na tworzeniu rodzaju ramki, która może być zrobiona po prostu z wieńca. Tym razem będzie on jednak stał pionowo, a urna będzie widoczna w jego środku. Zanim więc będziemy kłaść wiązanki na tablicy nagrobnej warto pomyśleć o kwiatach, które spowodują że urna nie będzie wydawała się zimna i smutna.

(Visited 955 times, 8 visits today)