Jak zrobić kompostownik ogrodowy z beczki?

kompostownik-z-beczkiKompostownik to przydatny pojemnik nie tylko z uwagi na możliwość składowania w nim bioodpadów. Oczywiście jeśli mamy ich sporo, na przykład kosimy często trawnik na działce a jesienią mamy sporą ilość liści, to rzecz jasna jest to doskonałe miejsce na ich składowanie. Dodatkowo, dzięki niemu wytworzyć możemy domowy nawóz na działkę i pod uprawę roślin. Odpady wielkogabarytowe są zbierane we wskazanych punktach zbiórki, plastiki wrzucamy do metalowych kontenerów zewnętrznych przeterminowane leki i zużyte opony także jesteśmy zobowiązani oddać do określonych miejsc selekcji, natomiast odpady zielone możemy sami zutylizować.

To świetny sposób by poradzić sobie samodzielnie z odpadem kuchennym typu obierki z warzyw i owoców, skorupki z jajek oraz odpady z przydomowego ogrodu. Jak zorganizować swój własny kompostownik? Gdzie go umieścić i jak sprawić by bioodpad zmniejszył swą objętość nie zalegając w kompostowniku zbyt długo?

Przede wszystkim można wykorzystać do wykonania kompostownika to co mamy pod ręką. Stworzymy go z elementów drewnianych, plastikowych a w tym także ze zwykłej beczki. Przy okazji wykorzystamy niepotrzebną już beczkę. Zaznaczyć jednak trzeba, że nie powinna być ona pozostałością po chemikaliach. Mogłyby one zanieczyścić biomasę, która z kolei zaszkodziłaby później nawożonym roślinom.

Beczkę należy ściąć z góry oraz odciąć dno. Pozostały w ten sposób walec trzeba podziurkować. Otwory nie powinny być zbyt duże, jednak są konieczne by do biomasy dostawało się powietrze potrzebne do wytworzenia kompostu poprzez proces gnilny. Dno nie jest potrzebne, ponieważ materiał gnilny powinien mieć kontakt z podłożem. W ten sposób dostaną się do kompostownika bakterie powodujące gnicie jak też dżdżownice, które nawet zaleca się specjalnie umieszczać w kompostowniku. Dzięki temu szybciej zmniejszy się objętość zielonych odpadów a sam kompost stanie się bardziej wartościowy.

Kompostownik z beczki można także częściowo zakopać w ziemi dla lepszej stabilności oraz lepszego przekształcania się odpadów w kompost. Najlepiej ustawić go w nieco zacienionym miejscu i jednocześnie osłoniętym od wiatru. Kiedy kompostownik jest już gotowy do użytku możemy do niego wrzucać podzielone albo też zmieszane odpady kuchenne i te pochodzące z ogrodu. Należy przy tym pamiętać, by nie wrzucać tam zielonych odpadów skażonych ciężkimi metalami, na przykład zbieranych przy zbyt ruchliwych drogach. Może to znacznie obniżyć wartość kompostu a nawet mu zaszkodzić.

(Visited 1 111 times, 5 visits today)