Jak zrobić koc na drutach?

koc-robiony-na-drutachNiezbędnym elementem zarówno luksusowych, jak i standardowo zaaranżowanych wnętrz są ciepłe koce i kocyki. Mogą być wykonane z przeróżnych materiałów – począwszy od kosztownego kaszmiru, czy jedwabiu, a skończywszy na tanich tkaninach syntetycznych. Oryginalnym pomysłem na wzbogacenie salonu lub sypialni jest samodzielne wykonanie koca na drutach. Choć to niezwykle pracochłonna technika wymagająca wielogodzinnego zaangażowania i niewyczerpanych pokładów cierpliwości, to efektowny rezultat i satysfakcja z własnoręcznie stworzonego dzieła skutecznie rekompensują wszelkie niedogodności pojawiające się podczas dziergania.

Do wykonania koca na drutach niezbędne są choćby podstawowe umiejętności w zakresie tego typu robótek ręcznych. Wystarczy znajomość etapów tworzenia najprostszych splotów polegających na odpowiednim nabieraniu oczek na druty i nawijaniu supełków, które składają się na finezyjne lub klasyczne wzory.

Przed przystąpieniem do pracy należy zgromadzić wszystkie potrzebne materiały i narzędzia. Niezbędna jest dobrej jakości sprężysta i elastyczna włóczka, miękka i delikatna dla skóry – najlepsza będzie bawełniana lub akrylowa. Jeżeli kocyk ma być prezentem dla dziecka, trzeba zwrócić uwagę na to, czy barwniki zastosowane do koloryzowania danej włóczki nie są szkodliwe dla najmłodszych, szczególnie noworodków i niemowląt. Koniecznym narzędziem są odpowiednie druty- mogą być metalowe, drewniane, plastikowe, teflonowe, czy bambusowe. Do zrobienia okrągłych kocyków niezbędne będą specjalne druty z żyłką lub pończosznicze.

Dla początkujących pasjonatów tej dziedziny użytkowej pomocne będą fachowe instrukcje od osób na co dzień zajmujących się robieniem na drutach. Na ogół zawierają one zdjęcia poszczególnych etapów pracy ze szczegółowym komentarzem. Dopełnieniem tych kursów mogą być nagrania wideo (np. na YouTube) pozwalające na bieżąco, krok po kroku, naśladować kolejne ruchy podczas wykonywania ręcznej robótki. Powszechna dostępność Internetu umożliwia także skorzystanie z cennych porad udzielanych przez osoby prowadzące tematyczne blogi stanowiące miejsce spotkań i wymiany doświadczeń entuzjastów robienia na drutach. Dla osób, które opanowały już podstawy w tej dziedzinie, przydatne okażą się dostępne w sieci darmowe szablony i schematy umożliwiające osiągnięcie zadowalającego rezultatu.

Robienie koca na drutach to niezwykle absorbujące zajęcie wymagające opanowanych podstaw w tej dziedzinie. Pouczające lekcje instruktażowe, schematy, wzory i szablony rozrysowane w poradnikach (internetowych lub książkowych) pomogą, krok po kroku, wydziergać niepowtarzalne koce i kocyki.

(Visited 702 times, 4 visits today)