Jak zrobić klatkę dla chomika?

Jak zrobić klatkę dla chomikaJeśli ktoś planuje zakup chomika, to na pewno musi najpierw zaopatrzyć się w klatkę. Najbardziej odpowiednie są te z metalowymi prętami. Plastik i drewno nie są raczej polecane, bo pierwszy z tych materiałów jest niezdrowy, a w przypadku drugiego istnieje ryzyko przegryzienia go przez chomika. Na pewno należy zwrócić także uwagę na wymiary klatki – powinna być obszerna, ale niezbyt wysoka (70x36x37 cm).

Wybór imienia dla chomika, przygotowanie karmy, poczytanie o jego przyzwyczajeniach i potrzebach, to niewątpliwie ważne aspekty opieki nad gryzoniem, jednak przede wszystkim należy przygotować klatkę. Jeśli ktoś chce ją zrobić samodzielnie może wykorzystać plastikowy lub blaszany spód, następnie przygotować metalową konstrukcję i otoczyć ją siatką o oczkach 1×1 cm. Wszystko powinno być wykonane w bardzo staranny i solidny sposób. Trzeba zadbać o to, żeby nie wystawały żadne ostre części. Oczywiście klatka musi być wykonana w taki sposób, aby był możliwy dostęp do środka, czyli potrzebne są jakieś drzwiczki lub inne ruchome elementy.

Klatkę dla chomika można zrobić również z akwarium. Tutaj znowu bardzo ważna jest właściwa wielkość – przynajmniej 80 cm długości. Chodzi o to, żeby zwierzątko miała dużo przestrzeni, ale również by możliwa była właściwa cyrkulacja powietrza. Na akwarium kładzie się pokrywę z siatki metalowej.

Opieka nad świnką morską czy chomikiem wiąże się między innymi z zaspokajaniem ich potrzeb dotyczących ruchu, zabawy i odpoczynku. W związku z tym trzeba zwrócić uwagę na wyposażenie klatki. Można kupić je w sklepie zoologicznym lub przygotować samodzielnie. Na pewno przyda się kołowrotek, drabinki, rurki, tunele, hamak, a także gałązki do wspinania i obgryzania. Poza tym warto zbudować drewniany domek, w którym nasz gryzoń będzie mógł się schować i spokojnie zasnąć. Potrzebne będą też karmidełko, poidełko i kuweta. Jeśli zapewnimy chomikowi odpowiednie warunki do zabawy, jedzenia, odpoczynku i zdrowego rozwoju, wówczas z pewnością wpłynie to jego dobre samopoczucie oraz chęć nawiązywania kontaktu z domownikami.

(Visited 1 530 times, 16 visits today)