Jak zrobić huśtawkę z drewna?

Jak zrobić huśtawkę z drewnaDzieci uwielbiają zabawy na huśtawce. Kiedy tylko jest ładna pogoda proszą swoich rodziców o pójście na plac zabaw. Natomiast jeśli ktoś ma odpowiednio dużo miejsca w ogrodzie powinien pomyśleć o postawieniu w nim huśtawki. Oczywiście bez większego problemu można kupić gotową konstrukcję ramy i zawiesić na niej element ruchomy. Poza tym huśtawkę można też powiesić na drzewie. Są osoby, które decydują się natomiast na samodzielne wykonanie całej huśtawki. Najlepiej zrobić ją z drewna. Wykonanie ramy z metalowych rur jest trudniejsze i bardziej pracochłonne.

Zaczynamy od projektu drewnianej huśtawki. Należy zachować odpowiedni schemat. Wygląda on w taki sposób, że po dwóch bokach ramy maja powstać litery „A”. Na nich natomiast umieszcza się belkę z hakami albo obręczami, na których zawiśnie huśtawka. Zazwyczaj używa się drewna dębowego, sosnowego, świerkowego, bukowego lub brzozowego. Trzeba je oczywiście zaimpregnować. Belki, które będą stawiły boki stelaża trzeba ponacinać w miejscach ich styku, a następnie stosuje się grube śruby. Jeśli chodzi o ustawienie ramy na podłożu, to można zrobić fundamenty z betonu i połączyć je ze stelażem za pomocą specjalnych metalowych elementów. Kiedy boki będą już stały montuje się belki stanowiące połączenia i wzmocnienia oraz górną belkę. Należy pamiętać o tym, żeby szerokość ramy wynosiła co najmniej 3 metry, a jej wysokość 2-2,5 metra.

Następnie wykonuje się samą huśtawkę. W tym celu trzeba odpowiednio przygotować oraz poskręcać je ze sobą. Trzeba też przymocować łańcuchy lub sznury, na których huśtawka będzie mogła wisieć. Inny pomysł, to zrobienie huśtawki z opony. Natomiast należy pamiętać, że jest to siedzisko odpowiednie dla nieco starszych dzieci. Oczywiście można po prostu kupić coś gotowego, na przykład z tworzywa sztucznego. Gotowe huśtawki dla małych dzieci mają od razu odpowiednie elementy zabezpieczające malucha przed wypadnięciem. Kiedy zawiesi się już huśtawkę można rozpoczynać zabawę! Jednak, żeby była ona jeszcze weselsza i powodowała, że dzieci nie będą chciały opuszczać ogrodu, można zrobić huśtawkę z wieżą. Najlepiej, aby zawierała ona drabinkę, zjeżdżalnię, miejsce do siadania na górze i piaskownicę. Wtedy, jeśli tylko nie zbraknie towarzystwa koleżanek i kolegów, dzieci nie będą już musiały chodzić na plac zabaw, bo wszystko będą miały na miejscu. Po całym dniu szaleństw na świeżym powietrzu na pewno maluchy będą miały większy apetyt, a potem dobrze będą spały. Czyli okazuje się, że zrobienie huśtawki w ogrodzie ma same zalety. Można dodać do nich jeszcze to, że podczas wykonywania huśtawki można popracować choć trochę nad własną kondycje fizyczną.

(Visited 102 times, 1 visits today)