Jak zrobić gitarę z kartonu?

ak zrobić gitarę dla dzieckaGra na instrumencie bywa hobby, pasją czy sposobem zarabiania na życie. Niektórzy traktują ją bardzo poważnie, inni raczej jako dobrą zabawę. Natomiast, żeby w ogóle nauczyć się grać na instrumencie trzeba ćwiczyć, najlepiej codziennie. W związku z tym potrzebny jest instrument. Bywa jednak tak, że kogoś na niego nie stać, a nie ma też możliwości pożyczenia instrumentu od kogoś znajomego. Okazuje się, że można spróbować zrobić go samodzielnie. Tak jest na przykład jeśli chodzi o gitarę.

Każdy kto grał na gitarze akustycznej kojarzy ten instrument z drewnem. Wiadomo jednak, że zrobienie prawdziwej, drewnianej gitary w domu musi być bardzo trudne. Można natomiast spróbować wykonać ją z kartonu. Nie oznacza to wcale, że taki pomysł jest łatwy do wykonania. Wszystko musi być zrobione bardzo porządnie oraz precyzyjnie, żeby dało się cokolwiek zagrać na takim instrumencie. Najpierw z kartonu wycinamy tył oraz boki pudła gitary, które trzeba bardzo mocno skleić. Oczywiście potrzebny jest specjalny karton, który będzie gruby i całkowicie sztywny. Następnie trzeba zrobić przód gitary oraz gryf. To właśnie najtrudniejsza sprawa. Ważne jest wycięcie otworu w odpowiednim miejscu, zrobienie progów we właściwych odległościach, umieszczenie stroików i strun w taki sposób by całość działała i dobrze się trzymała. Chociaż podane powyżej ogólne wskazówki mogą sugerować, że każdy ma szansę samodzielnie zrobić gitarę, wymaga to odpowiedniej wiedzy i dużo pracy.

Znacznie łatwiej zrobić kartonową gitarę, która ma służyć jako zabawka dla dziecka. Najpierw warto się dowiedzieć czy maluch chce udawać, że gra na gitarze elektrycznej czy akustycznej. Następnie wycinamy z tektury trzy warstwy pudła z gryfem i trzy bez gryfu (to będzie tył). Dobrze sklejamy. Ewentualnie można wykorzystać po prostu kartonowe pudełko. Następnie trzeba wywiercić otwory w pudle i gryfie, dzięki którym będzie można zrobić struny. Odpowiednie do tego będą długie fragmenty gumki, które należy przeprowadzać przez otwory i robić z tyłu supełki. Kartonowa gitarę można ciekawie i zabawnie pomalować. Oczywiście najlepiej zrobić to wspólnie z dzieckiem. W końcu ma to być jego instrument.

(Visited 1 191 times, 3 visits today)