Jak zrobić dziecięce buty na szydełku?

SANYO DIGITAL CAMERAChociaż obecnie w sklepach można znaleźć bardzo szeroki wybór bucików dla dzieci i niemowląt, to ciekawym pomysłem może być samodzielnie zrobienie takiego obuwia. W ten sposób mogą powstać buty dla niemowląt na zimę lub jesień, które dodatkowo idealnie sprawdzą się na przykład w trakcie uroczystości chrztu świętego. Samodzielne wykonanie bucików dziecięcych na szydełku wcale nie jest takie trudne, jak może nam się pozornie wydawać.

Jeśli znamy podstawy szydełkowania, wówczas śmiało możemy pokusić się o zrobienie takich butów dla naszej pociechy.

Szydełkowe buciki dziecięce mają to do siebie, że samodzielnie możemy zaprojektować ich wygląd – dzięki temu takie buty będą oryginalne i niebanalne. Pierwszym krokiem do wykonania bucików niemowlęcych jest oczywiście wybór odpowiedniej włóczki. Warto zwrócić szczególną uwagę na jej kolorystykę – jeśli chcemy wykonać szydełkowe obuwie na chrzest, wówczas należy sięgnąć po włóczkę w śnieżnobiałym kolorze. Na początku należy zrobić rząd ścisłych oczek (ich ilość jest uzależniona od wielkości, jakiej mają być buciki – jeśli wykonujemy buty dla niemowlaka, wówczas można zrobić rząd trzynastu-czternastu oczek).

Od połowy długości łańcuszka należy szydełkować tak zwanymi półsłupkami, a dopiero następnie oczkami ścisłymi. Na końcu zawracamy poprzez wykonywanie półsłupków podwójnych – analogicznie robimy kilka rzędów (na krańcach należy podwajać oczka). Kiedy bucik będzie już posiadał pożądaną przez nas długość oraz szerokość, wówczas można zakończyć całość oczkiem ścisłym – w ten sposób powinna powstać nam podeszwa buta. Kolejnym krokiem jest dorobienie cholewki dziecięcych butów (powinna ona sięgać do kostek). Kolejno wykonujemy rzędy oczek do góry, a po osiągnięciu odpowiedniej wysokości bucików całość należy zakończyć oczkiem ścisłym. W ten sposób wykonane szydełkowe buciki dla niemowląt można oczywiście przyozdobić wedle własnego uznania. Można je udekorować na przykład samodzielnie zrobionymi ozdobami z włóczki bądź przyszyć jakiekolwiek inne dekoracyjne elementy, które znajdziemy w sklepie z pasmanterią.

Wykonanie niemowlęcych bucików na szydełku nie jest trudne, a w ten sposób możemy uzyskać naprawdę piękne obuwie dla maluszka. Oczywiście z takich bucików nasze dziecko bardzo szybko wyrośnie, a wówczas w jego garderobie powinny pojawić się inne buciki: jesienne kalosze z ocieplaczem czy zimowe kozaki dla maluchów. Obuwie wykonane na szydełku może jednak stanowić wspaniałą pamiątkę z okresu niemowlęcego jeszcze przez długie lata.

(Visited 437 times, 2 visits today)