Jak zrobić bransoletkę shamballa?

shamballa-krok-po-krokuDużą popularnością wśród biżuteryjnych drobiazgów cieszą się bransoletki shamballa – wykonane z kolorowych koralików nawleczonych na sznurek lub rzemyk. Przy ich tworzeniu korzysta się ze splotu makramowego – ozdobnego sposobu związywania sznurków. Najprostszy z węzłów makramy polega na wiązaniu klasycznych supełków jednym sznurkiem wzdłuż drugiego sznurka.
Bransoletkę shamballa można wykonać z wielu rodzajów i kolorów sznurków. Dowolne są także wplatane ozdoby. Najczęściej stosuje się koraliki różnej wielkości, ale mogą to być również inne elementy ozdobne, takie jak wisiorki, czy talizmany. Jedynym warunkiem jest otwór wewnątrz lub haczyki po bokach aby możliwe było połączenie danego elementu ze sznurkiem.

BRANSOLETKA SHAMBALLA
Potrzebne materiały:
Sznurek – cienki(1 mm średnicy)- 70 cm, gruby (3 mm średnicy)- 150 cm (woskowany lub nylonowy. Można użyć także rzemyka lub sznurka do sutasz)
6 dużych koralików szklanych lub drewnianych (o średnicy minimum 15 mm)
4 małe koraliki plastikowe (o średnicy ok. 5 mm)

Sposób wykonania:
1.Na cieńszy sznurek nawlekamy wszystkie duże koraliki, następnie z jednej strony związujemy z grubszym sznurkiem.
2.Gruby sznurek zaplatamy wzdłuż cienkiego techniką makramy. Robimy 6 węzłów.
3.Pierwszy duży koralik przysuwamy do splecionych węzłów. Grubym sznurkiem oplatamy koralika i tuż za nim robimy 3 kolejne węzły.
4.Dokładamy kolejne koraliki i postępujemy tak samo jak z pierwszym- oplatamy grubszym sznurkiem i robimy po 3 węzły pomiędzy wszystkimi koralikami.
5.Za ostatnim koralikiem splatamy 6 węzłów- tyle samo co przed pierwszym koralikiem.
6. Splatamy ze sobą końcówki cienkiego sznurka, na którego nawlekliśmy duże koraliki.
7.Z cienkiego sznurka pleciemy ozdobne supły. Ich ilość uzależniona jest od pożądanej długości całej bransoletki.
8.Końcówki grubego sznurka związujemy na supeł i odcinamy resztę.
9.Na końcówki cienkiego sznurka nawlekamy po 2 małe koraliki, po czym zawiązujemy supełki na ich końcach. Długość gotowej bransoletki możemy regulować pociągając za cienkie sznurki z małymi koralikami.

Bransoletka shamballa to prosta w wykonaniu ozdoba, której podstawą jest finezyjny splot sznurków, na który nawleczone są barwne koraliki. Ze względu na klasyczną formę i tradycyjny wzór, doskonale sprawdza się zarówno w roli dopełnienia luźnej stylizacji jak i ciepłego akcentu wieczorowej kreacji, dlatego jest to absolutny must have w biżuteryjnym kuferku każdej kobiety.

(Visited 139 times, 4 visits today)