Jak zostać freelancerem?

freelancingOd pewnego czasu freelancing cieszy się coraz większą popularnością. Taka forma pracy jest dość specyficzna i może nam pomóc nie tylko dorobić do pensji, ale także całkiem nieźle zarabiać na życie. Jak się okazuje, z roku na rok wzrasta liczba freelancerów, wśród których można znaleźć programistów, dziennikarzy, grafików, copywriterów czy nawet inżynierów. W sieci już bez większych trudności można znaleźć dobrze płatne zlecenia dla freelancerów, które można wykonywać właściwie w dowolnym miejscu i o dowolnym czasie – freelancing ma bowiem to do siebie, że daje możliwość pracowania właściwie o każdej porze.

Coraz większa liczba osób pracująca na etacie myśli o tym, aby zostać freelancerem. Jak się okazuje, takim pracownikiem może zostać właściwie każdy, chociaż wcześniej warto dokładnie poznać wady i zalety freelancingu. Przede wszystkim osoba legitymująca się jako freelancer pracuje bez etatu, a więc wykonuje zadania na podstawie innych umów niż tradycyjna umowa o pracę (mogą to być na przykład umowy o dzieło). Często takie osoby są nazywane po prostu „wolnymi strzelcami”, co jest związane z wykonywaniem wolnych zawodów. Rozwój freelancingu stał się możliwy dzięki coraz bardziej powszechnemu dostępu do sieci.

Jeśli chcemy zostać freelancerem, wówczas musimy wiedzieć, że to właśnie Internet będzie naszym nowym narzędziem pracy – za pośrednictwem sieci możemy szukać rozmaitych ofert pracy, chociażby takich jak tworzenie stron internetowych czy pisanie tekstów i artykułów na zamówienie. Freelancerzy bardzo często w poszukiwaniu zleceń korzystają z rozmaitych serwisów oraz portali internetowych, na których są dostępne różne zlecenia – mogą to być oferty pisania tekstów, tworzenia grafiki komputerowej czy też na przykład przepisywania tekstów. Dzisiaj freelancerów można spotkać już praktycznie w każdej dziedzinie, ale najwięcej jest ich przede wszystkim w dziennikarstwie, copywritingu, tłumaczeniach, a także w branży IT i fotografii.

Zaletą bycia freelancerem jest przede wszystkim fakt, że sami sobie możemy być szefami, ale wiąże się to z tym, że musimy odznaczać się doskonałą samodyscypliną oraz znakomitą organizacją czasu. Praca w domu z całą pewnością generuje nieco więcej wolnego czasu, ale za to ma też specyficzne wymagania. Przygodę z freelancingiem może rozpocząć właściwie każdy i to w dowolnym wieku. Najważniejsze jest na początku zdobyć odpowiednią motywację i zacząć wykonywać to, co po części może być naszą pasją – może więc to być wspomniane już wyżej pisanie artykułów na zamówienie, projektowanie stron internetowych czy tłumaczenie obcojęzycznych tekstów.

(Visited 9 times, 1 visits today)