Jak znaleźć pierwszą pracę?

pierwsza pracaZnalezienie zatrudnienia w Polsce do łatwych nie należy. Szczególnie ciężko jest osobom, które do tej pory nigdy nie pracowały. Do tego grona możemy zaliczyć studentów. Większość z nich chce zdobywać doświadczenie już w trakcie nauki. I nie mówimy tutaj o praktykach czy wolontariacie, chociaż trzeba przyznać, że jest to dobry wstęp do rozpoczęcia prawdziwej kariery zawodowej.

Musimy bowiem zdawać sobie sprawę, że sam dyplom ukończenia nawet najbardziej prestiżowej uczelni nie daje nam przepustki do zdobycia etatu. Pracodawcy stawiają bowiem przede wszystkim na doświadczenie.

Jak szukać pierwszej pracy?

1. Szukaj stażu lub praktyki

Staż finansowany z Urzędu Pracy to dobry wstęp do kariery. To prawda – na większości staży podopieczni podają kawę i kserują dokumenty, ale nie tylko – uczą się nowych rzeczy, zastępują pracowników na urlopach czy zwolnieniach, wykonują polecania kierownictwa. Staże mają także inne zalety – w większości są płatne, umożliwiają zdobycie doświadczenia a nawet zatrudnienia na stanowisku, na które do tej pory się przyuczaliśmy.

2. Szukaj pracy w Internecie

Czasy, kiedy zatrudnienia szukało się przede wszystkim w Urzędach Pracy są już dawno za nim. Dziś większość z nas przegląda ogłoszenia przede wszystkim w Internecie. To dużo tańsza forma poszukiwania pracy. Nie musimy tracić pieniędzy na bilety, marnować czasu na stanie w kolejkach a na spotkanie z potencjalnym pracodawcom udajemy się dopiero w dzień rozmowy kwalifikacyjnej.

3. Doszkalaj się

Nie musisz inwestować kroci w dodatkowe kursy i szkolenia. Na płatne zajęcia przyjdzie czas, kiedy już znajdziesz stałą pracę i będziesz miała za co w siebie inwestować. Możesz natomiast zacząć internetowy kurs kasy fiskalnej czy aplikować na darmowe warsztaty księgowe. W sieci znajdziesz także bezpłatne e-booki z lekcjami krok po kroku oraz cenne poradniki dla osób poszukujących pracy.

4. Nie trać wiary w siebie

Praca jest dla ludzi a nie ludzie dla pracy. I jeszcze jedno ważne motto; praca zawsze się znajdzie. Nie musisz od razu dostać pełnego etatu, Twoja pierwsza praca nie musi być super płatna a bycie kelnerką czy nianią wcale nie jest hańbiące! Chcieć to móc – siedząc w domu i użalając się nad swoim losem nie osiągniesz sukcesu, ale próbując nowych rzeczy, pałając się różnych zajęć, poszukując swojego powołania na pewno Ci się uda!

(Visited 44 times, 1 visits today)