Jak zmienić stare płytki bez ich usuwania?

Wymiana płytek krok po krokuKażdemu z nas prędzej czy później przyjdzie samodzielnie zmierzyć się z wymianą pękniętą płytki czy gruntownym remontem łazienki. Planując położenie nowych płytek bądź kafelków wcale nie trzeba będzie jednakże usuwać starej warstwy i kuć ścian czy podłogi. Istnieje bowiem kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów o wiele łatwiejszego zmieniania płytek bez konieczności ich wcześniejszego usuwania.

Różnego rodzaju płytki i kafelki ścienne bądź podłogowe możemy z powodzeniem zamontować na wszystkich niemalże typach powierzchni i w każdym wnętrzu. Własnoręcznie, krok po kroku można bowiem z powodzeniem przeprowadzić remont lub wymienić stare, popękane czy brzydko zarysowane płytki, kładąc nową warstwę na glazurze, terakocie czy nawet lamperii.

Samodzielne układanie płytek, podobnie zresztą jak ich wymiana czy renowacja wymagać będzie od nas nieco wprawy, doświadczenia i cierpliwości. Warto również zdawać sobie sprawę, iż wymiana kafelków bez konieczności kucia i usuwania starej glazury nie zawsze się powiedzie, zależnie od stanu technicznego podłoża. Co więcej, decydując się na ułożenie kolejnej warstwy kafelków w łazience czy kuchni nieco podniesiemy też podłogę lub pogrubimy ściany, mniej więcej o koło dwa centymetry.

Aby własnoręcznie wymienić w szybki sposób glazurę, na początek należy więc przede wszystkim odpowiednio przygotować podłoże pod nową warstwę płytek podłogowych lub ściennych. Bardzo zniszczone kafelki oraz łuszczącą się, starą zaprawę należy mimo wszystko usunąć lub ostrożnie zeskrobać, dzięki czemu nowe płytki będą mocno trzymały się podłoża, nie popękają i nie wypaczą się z czasem. Następnie należy dokładnie wyczyścić całą powierzchnię z zabrudzeń i kurzu, najlepiej przy pomocy odkurzacza lub twardej zmiotki oraz wybrać odpowiedni rodzaj zaprawy klejącej, która trwale zamocuje kafelki.

Następnie wybrane kafelki oraz ozdobne dekory należy dokładnie dopasować do ściany lub podłogi. Po nałożeniu zaprawy trzeba mocno docisnąć każdą z płytek i zamocować w szczelinach krzyżyki. Po około 24 godzinach od zakończenia pracy, kiedy klej zdąży całkowicie wyschnąć, warto dodatkowo przeprowadzić fugowanie płytek. Dzięki temu zabiegowi doskonale zabezpieczymy szczeliny przed nasiąkaniem wilgocią oraz gromadzeniem się zabrudzeń. Na koniec warto jeszcze dokładnie umyć kafelki wilgotną, miękką szmatką.

(Visited 22 times, 1 visits today)