Jak zmienić ginekologa w ciąży?

zmiana-lekarza-w-ciazyPrzyjście na świat dziecka to niewątpliwie ogromna zmiana w życiu rodziców, dlatego najlepiej jest podjąć decyzję o powiększeniu rodziny świadomie, będąc na to w pełni przygotowanym. Jeśli ciąża jest planowana, przyszłe mamy na ogół swoją decyzję konsultują z wybranym lekarzem ginekologii, do którego maja zaufanie, wiedzą, że mogą liczyć na jego pomoc w każdej kwestii i chcą aby prowadził ciążę aż do rozwiązania.

Niestety w życiu bywa różnie, dziecko niekiedy pojawia się w życiu rodziców nagle i niespodziewanie, a w takiej sytuacji bardzo często również wybór lekarza prowadzącego ciążę staje się czystym przypadkiem. Podejrzewając ciążę kobieta zazwyczaj zgłasza się do pierwszego lepszego lekarza w celu jak najszybszego jej potwierdzenia. Niekiedy przypadkowa decyzja okazuje się trafna, nierzadko niestety zachowanie lekarza czy też inne czynniki powodują, że przyszła mama w czasie trwania ciąży zaczyna zastanawiać się poważnie nad zmiana ginekologa. Czy jest to możliwe?

Podczas trwania ciąży kobieta jak najbardziej ma prawo do zmiany ginekologa prowadzącego, tym bardziej jeśli ma ku temu poważne powody. Mogą to być niskie kompetencje lekarza, którego wybrałyśmy przypadkiem bez zasięgnięcia opinii o nim, lekceważący stosunek ginekologa do pacjentki i jego niechęć do udzielenia pomocy w pewnych kwestiach – lekarz może na przykład nie chcieć wypisać ciężarnej zwolnienia lekarskiego, mimo jej złego samopoczucia spowodowanego ciążą, uważając, że jeszcze na to za wcześnie i że pacjentka spokojnie może pracować zawodowo.

Powodem może być także wysoka cena wizyty prywatnej czy też duża odległość gabinetu ginekologicznego od miejsca zamieszkania ciężarnej. Kobiety często decydują się również na zmianę lekarza na takiego, który pracuje w szpitalu w którym planują rozwiązanie, szczególnie jeśli jest on ordynatorem na oddziale ginekologii i położnictwa, chociaż trzeba liczyć się z faktem, że taki lekarz niekoniecznie musi być obecny na oddziale w czasie porodu.

Zmienić lekarza można dowolną ilość razy, choć rzadko się zdarza potrzeba częstsza niż dwukrotna – na ogół zmieniając ginekologa prowadzącego bierzemy już pod uwagę kwestie, na których nam najbardziej zależy, na przykład to, czy lekarz ma dyżury w szpitalu, w którym chcemy rodzić czy też koszt wizyty. Jeśli już zdecydujemy się na zmianę, przede wszystkim trzeba do nowego lekarza zabrać ze sobą kartę przebiegu ciąży, a także wyniki przeprowadzonych dotychczas badań.

(Visited 31 times, 2 visits today)