Jak złożyć serwetki na Boże Narodzenie?

serwetka-choinkaJeśli organizujesz w swoim domu Wigilię dla całej rodziny, zadbaj nie tylko o pyszne, tradycyjne potrawy, ale także o niepowtarzalną i wyjątkową atmosferę. Wyczarujesz ją dzięki odpowiedniej aranżacji świątecznego stołu. To właśnie przy nim spędzicie wieczerzę wigilijną. Ważne więc, ażeby wyglądał on niecodziennie – zadbaj o drobne elementy, które położone na stole wyczarują niezwykłą atmosferę. Wcale nie muszą być to przesadzone i drogie ozdoby. Najpiękniejsze są takie, które wykonasz samodzielnie – na przykład żywy stroik, który ułożysz na środku stołu, bądź efektowne ozdoby z owoców.
Jeśli nie masz jeszcze pomysłu na to, w jaki sposób subtelnie ozdobić stół wigilijny, skorzystaj z poniższych wskazówek, jak krok po kroku wykonać wspaniałe dekoracje z serwetek. Przekonasz się, że niepozorna na pierwszy rzut oka serwetka może być niezwykłą oprawą stołu, na którą każdy zwróci uwagę. Serwetka położona na talerzu lub obok niego będzie przypominać każdemu z osobna o wyjątkowości chwili.

JAK ZŁOŻYĆ?

Istnieje wiele wzorów na składanie serwetek – my pokażemy, jak złożyć serwetki w kształcie choinki i gwiazdy betlejemskiej, ale możesz wyczarować z nich także inne, charakterystyczne dla świąt Bożego Narodzenia wzory, takie jak aniołka, bombkę, gwiazdę czy Mikołaja. Wszystko zależy od ciebie i twojej koncepcji. Dobierz taki kolor serwetek, który będzie pasował do ogólnego wystroju stołu, ale równocześnie będzie kontrastem dla np. obrusu. Mogą być to serwetki w jednolitym kolorze, bądź we wzory.

Dekoracje można wykonać zarówno z serwetek papierowych, jak i materiałowych. My polecamy jednak serwetki materiałowe, gdyż dekoracja będzie znacznie bardziej trwała i elegancka. Składanie serwetek przypomina nieco origami.

SERWETKA W KSZTAŁCIE CHOINKI

Rewelacyjna i oryginalna dekoracja, idealna do postawienia na stole, przy każdym talerzu.
Instrukcja:

 • serwetkę składamy na pół i następnie jeszcze raz na pół – uzyskujemy kwadrat
 • cztery luźne rogi odginamy do przeciwległego kąta, każdy zaginamy mniej, zachowując równą odległość – w ten sposób uzyskujemy warstwy choinki
 • serwetkę delikatnie odwracamy i zaginamy do środka dwa przeciwległe sobie rogi, aby uzyskać okrągły kształt choinki (można je ze sobą zszyć)
 • róg który nam pozostał (podstawa choinki), wkładamy wewnątrz choinki, dzięki czemu serwetka będzie stać
 • serwetkę odwracamy
 • rogi choinki odginamy (nakładając jeden w drugi)
 • gotowe!

SERWETKA W KSZTAŁCIE GWIAZDY BETLEJEMSKIEJ

To piękna i subtelna dekoracja. Gwiazdy połóż na każdym talerzu, dzięki czemu przełamiesz monotonię na wigilijnym stole.
Instrukcja:

 • wszystkie cztery rogi serwetki odginamy do środka – uzyskujemy kwadratową „kopertę”
 • jeszcze raz zaginamy wszystkie rogi do środka
 • serwetkę delikatnie odwracamy na drugą stronę i ponownie zawijamy wszystkie rogi do środka
 • trzymając środek serwetki, wyciągamy spod każdego rogu zawiniętą od drugiej strony warstwę i naciągamy – uzyskujemy płatki kwiatów
(Visited 95 times, 2 visits today)