Jak zlikwidować grzyb i pleśń ze ściany?

odgrzybianie-scianyChociaż nowoczesne okna z PCV cieszą się coraz większą popularnością, to warto wiedzieć, że niekiedy wymiana stolarki na nową może wiązać się z takimi zjawiskami, jak grzyb czy pleśń. Zarówno wokół okien, jak i na ścianach może pojawiać się nieestetycznie wyglądająca pleśń, która dodatkowo może mieć wpływ na pogorszenie warunków życia. Jeśli nie usuniemy chorobotwórczych grzybów, wówczas zarówno my, jak i nasi domownicy możemy zacząć cierpieć z powodu nawracających infekcji górnych dróg oddechowych, alergii, a także bólów głowy.

Warto wiedzieć, że jedną z najważniejszych przyczyn rozwoju wykwitów na ścianach jest przede wszystkim nieodpowiednia wentylacja. Dlatego samo usunięcie grzybów i pleśni może okazać się niewystarczające, a wykwity po jakimś czasie powrócą. By skutecznie je wyeliminować warto zadbać o montaż okien z nawiewnikami bądź zainwestować w same nawiewniki (na rynku są dostępne chociażby nawiewniki przeznaczone do mocowania w ścianie). Dzięki temu w pomieszczeniu będzie mogła zachodzić swobodna wymiana powietrza.

Grzyb i pleśń na ścianie, które powstają po wymianie okien na plastikowe, można zlikwidować na kilka sposobów. Odgrzybianie ścian należy rozpocząć przede wszystkim od sprawdzenia przyczepności tynku w miejscach, w których pojawiły się wykwity. Być może tynk oddzielił się od podłoża, a to oznacza, że konieczne jest skucie jego starej warstwy i nałożenie nowej. Jeśli jednak tynk pozostał na swoim miejscu i nie musimy go skuwać, wówczas możemy przystąpić do przeprowadzenia odgrzybiania. W tym celu powierzchnię ściany należy precyzyjnie wyczyścić (na przykład szorstką szczotką), spłukać wodą i starannie osuszyć. Chcąc mieć pewność, że chorobotwórcze drobnoustroje nie przedostaną się do wdychanego przez nas powietrza, odgrzybione miejsce warto spryskać specjalnym preparatem przeznaczonym do usuwania grzybów i pleśni. Po kilkunastu godzinach preparat powinien samoczynnie wniknąć w ścianę.

Pamiętajmy, że samo usunięcie grzybów i pleśni ze ściany po wymianie okien na plastikowe to jeszcze nie wszystko. Bardzo ważne jest zapewnienie w pomieszczeniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Pamiętajmy, że zbyt szczelne okna z PCV mogą przyczynić się do ponownego powstawania wykwitów na ścianach. Co więcej, skraplająca się para wodna w takich warunkach będzie stanowić idealne warunki do rozwoju tych mikroorganizmów. By zapobiegać wykwitom warto zadbać o sprawnie funkcjonującą wentylację. Możemy też korzystać z wentylacji z rekuperacją lub z mikrowentylacji.

(Visited 115 times, 1 visits today)