Jak zbudować staw w ogrodzie?

Jak zbudować staw w ogrodzieChciałbyś mieć w swoim ogrodzie piękny staw, ale wydaje Ci się to zbyt kosztowne? Zrób to sam. Okazuje się, że wykonanie przydomowej sadzawki, nawet dużej, wcale nie jest bardzo trudne. Trzeba tylko dowiedzieć się jak się to robi krok po kroku oraz wybrać odpowiednią dla siebie metodę. Od niej zależeć będzie także ostateczna wielkość i kształt stawu. Na pewno są one bardzo ważne, podobnie jak możliwość użycia wybranych materiałów samodzielnie oraz ich cena.

Jeśli ktoś zabiera się po raz pierwszy za budowę oczka wodnego czy stawu z pewnością potrzebna mu będzie dokładna instrukcja. O radę można zapytać specjalistę, znajomego który już to robił lub poszukać jej w prasie branżowej czy Internecie. Na pewno należy zacząć od wykopania dołu. Warto wykorzystać naturalne zagłębienie terenu, jeżeli oczywiście istnieje na naszej działce. Zbiornik wykopany w ziemi wymaga odpowiedniego uszczelnienia. W przeciwnym razie woda, która się w nim znajdzie szybko zacznie wsiąkać do gleby. Istnieją różne możliwości, jeśli chodzi wykończenie stawu. Używa się gotowych form, folii, gliny, żywicy, kamieni. Poza tym można zbudować oczko wodne czy staw z betonu. Jeśli użyje się siatkobetonu, to łatwiej będzie nadać zbiornikowi pożądany kształt. Mieszankę betonową robi się z cementu, piasku, wody i preparatu uszczelniającego. Ważne jest to, żeby beton nie wysychał za bardzo zanim nie zakończy się jego nakładania. Gdyby tak się działo, to koniecznie należy zwilżać go wodą. Również, kiedy będzie już wysychał trzeba go od czasu do czasu polewać wodą, w przeciwnym razie może łatwo pękać.

Bez względu na to czy staw pokrywa się betonem, gliną czy folią należy pomyśleć o instalacji filtra i odpowiednich pomp. Chociaż właściwie, jeśli używa się gliny, to nie zawsze są one potrzebne. Chodzi o to, że glina jako naturalny materiał pomaga stworzyć w przydomowej sadzawce równowagę biologiczna. Rośliny i ryby żyjące w stawie potrzebują bowiem odpowiednich warunków do życia, bardzo zbliżonych do tych które panują w przyrodzie. Z pewnością w przypadku użycia nienaturalnych materiałów do uszczelnienia stawu konieczne będzie zaopatrzenie go w taki sprzęt jak filtr z pompą, które służą do oczyszczania wody oraz pompę natleniającą. Natomiast kiedy wszystkie sprawy techniczne, które są związane z budową stawu będą już zakończone można pomyśleć o czymś przyjemniejszym, czyli o wyborze roślin i ryb. Niektórzy tworzą też dodatkowe urozmaicenie w postaci mostków, fontann czy kaskad. Najważniejsze jest to, aby staw podobał się jego właścicielom. Jeśli ogródek jest zbyt mały na tego typu zbiornik zawsze można zrobić w nim chociażby niewielkie oczko wodne. Wykonuje się je podobnie jak staw, ale w sumie pracy jest na pewno mniej.

(Visited 101 times, 3 visits today)