Jak zbudować drewniany pawilon ogrodowy?

Budowa pawilonu ogrodowegoLatem chcemy jak najdłużej przebywać na powietrzu. Czasami jednak zbyt mocne słońce oraz deszcz skutecznie to ograniczają. Jest jednak dobre rozwiązanie – pawilon ogrodowy. Zapewnia on odpowiednie zadaszenie, a dzięki temu można spokojnie jeść, rozmawiać ze znajomymi czy czytać, nie przejmując się warunkami pogodowymi.

Żeby postawić w swoim ogrodzie pawilon można skorzystać z gotowego projektu. W Internecie dostępne są darmowe projekty różnych obiektów ogrodowych. Zwykle pawilon budowany jest na planie kwadratu i składa się z czterech kratek drewnianych oraz dachu. Można kupić gotowy pawilon, który wymaga tylko montażu lub zrobić go samodzielnie. Zaczynamy od wykonania fundamentów. W tym przypadku wystarczające będą betonowe słupy. Żeby je zrobić wykopuje się w ziemi dołki na około 80 cm , zasypuje je gruzem i zalewa betonem. Należy w nim umieścić stalowe kotwy. Będą potrzebne do zamontowania słupów. Wiele altan ogrodowych wykonanych jest z wykorzystaniem stempli, natomiast pawilon może wspierać się również na wspominanych drewnianych kratkach. Nie posiada on ścian, ale można pomyśleć o podłodze z desek.

Dach pawilonu powinien być lekki, biorąc pod uwagę konstrukcję całego obiektu. W przypadku gotowych konstrukcji często zrobiony jest po prostu z poliestru. Jednak jeśli chcemy, aby wyglądał bardziej efektownie możemy pokryć go strzechą. Inne opcje to gont lub blacha, która nie wymaga wykonywania drewnianego szkieletu. Oczywiście należy pamiętać o zaimpregnowaniu drewna, z którego budujemy nasz pawilon. Chodzi o to, aby było odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz owadów. Samodzielna budowa altany czy pawilonu daje dużo satysfakcji. Poza tym możemy uzyskać solidny obiekt na lata. Kupując pawilon do złożenia nie trzeba wykonywać fundamentów i w ogóle mamy dużo mniej pracy, ale kiedy sezon letni dobiega końca najlepiej jest poskładać z powrotem nasz letni domek i znaleźć dobre miejsce do jego przechowania, które na pewno będzie trwało wiele miesięcy. Oczywiście każdy powinien wybrać takie rozwiązanie, które akurat jemu najbardziej odpowiada.

(Visited 709 times, 7 visits today)