Jak zbudować drewniany kurnik?

kurnik-z-drewnaDomowy chów kur to przede wszystkim wymagania ze strony zapewnienia ptakom właściwych miejsc do życia i przebywania na świeżym powietrzu. Niezależnie od tego czy hodowca zdecyduje się na rozmnażanie kur karmazynów czy też zakupi jaja lęgowe kur ozdobnych to będzie musiał wykonać dla nich kurnik. Jest to miejsce ich przebywania i znoszenia jak też wysiadywania jaj. Powinno być w nim na tyle dużo miejsca by wszystkie ptaki mogły przesiadywać w nim swobodnie bez zbędnego ścisku. To jest ważne dla ich wydajności i zdrowia. Ponadto jaja od kur z chowu klatkowego, które nie opuszczają praktycznie swych pomieszczeń, są znacznie mniej wartościowe, od tych od kur żyjących wolno. Zatem kurnik powinien znaleźć się na ogrodzonej działce, gdzie kury będą mogły swobodnie spacerować.

Dodatkowo hodowla kaczek i gęsi wymaga by na działce znalazła się mała sadzawka lub stawek gdzie od czasu do czasu potaplają się i obmyją. Dodatkowo pomieszczenie dla kaczek będzie mieć zupełnie innych charakter niż kurnik. Zależnie od liczebności kurzego stada, budujemy pomieszczenie jednokomorowe lub więcej. Muszą się w nich znaleźć tak zwane grzędy, na których będą przesiadywać kury, jak też pojedyncze gniazda gdzie kury nioski będą znosić jaja. Wśród opcji do wyboru jest wiele sposobów na stworzenie funkcjonalnego kurnika dla kur. Przeważnie wykorzystuje się do tego drewno, natomiast dach wykonać można z blachy. Jeśli nie mamy innych pomieszczeń gospodarczych dla kur, to zapewnienie im nieprzeciekającego dachu nad głową i właściwie ocieplonego na zimę jest priorytetem.

Kurze kurniki zazwyczaj posiadają liczne drabinki, ptaki te uwielbiają wchodzić na swoje grzędy i tak przesiadują, to zapewnia im poczucie bezpieczeństwa. Nie powinno także zabraknąć okienek i w miarę dużych drzwiczek wejściowych. Jest to ważne z uwagi na utrzymanie czystości w kurniku. Od czasu do czasu wymagana jest zmiana wyściółki słomianej, by zachować higienę w kurniku. Jest ona również ważna dla zdrowia jaj lęgowych które trafią później do inkubatora lub wylęgarki dla jaj. Sam kurnik zazwyczaj nie znajduje się bezpośrednio na ziemi. Warto umieścić go na solidnych drewnianych słupach. To zapewni lepszą wentylację wewnątrz kurnika zwłaszcza, ściółki w jego wnętrzu.

Kurnik musi być należycie zabezpieczony przed dostawaniem się do niego zwierząt zagrażających życiu kur a samo drewno musi zostać zaimpregnowane przed szkodnikami, jakie mogłyby się namnażać, zwłaszcza przy dużej wilgotności panującej w kurniku.

(Visited 1 930 times, 4 visits today)