Jak zawekować mięso w słoikach w piekarniku?

Słoiki z mięsemŻeby przedłużyć trwałość produktów poddaje się je pasteryzacji. Proces ten można zastosować również w domu, podczas przygotowywania przetworów. W tym celu słoiki ustawia się w garnku, zalewa wodą i gotuje. Można również wstawić je do piekarnika.

Oprócz dżemów, konfitur, soków, ogórków kiszonych i konserwowych w naszej spiżarce znajdują się również czasem przetwory, dzięki którym można bardzo szybko przygotować obiad. Wystarczy wymienić tutaj słoiki z leczo lub z mięsem. Tego rodzaju weki mogą przydać się również podczas wakacji. Jeśli komuś trudno obejść się bez dobrego mięsa, a wyjeżdża na camping czy żagle, również może przygotować mięso w słoikach. Okazuje się, że jeśli dobrze się to zrobi może przetrwać ono nawet przez kilka miesięcy bez lodówki. Natomiast przydatność do spożycia uzależniona jest od długości trwania pasteryzacji, a także od ilości jej powtórzeń. Oczywiście są przetwory, których nie trzeba pasteryzować – marynaty, kiszonki, galaretki. Jednak wiele osób woli jednak poświecić dodatkowo kilkadziesiąt minut, a dzięki temu uzyskać pewność, że dżemy i ogórki nie popsują się zbyt szybko.

Jeśli chodzi o mięso w słoikach, to można przygotować w ten sposób schab, karkówkę, golonkę, łopatkę, pulpety czy mięso mielone. Najpierw należy je odpowiednio przyrządzić, a następnie przełożyć do słoików i szczelnie zamknąć. Pasteryzacja tego typu przetworów domowych może odbywać się w piekarniku, który należy podgrzać do 150ºC. Natomiast jeśli słoiki będą już zimne, to wkładamy je do zimnego piekarnika i dopiero wtedy ustawiamy odpowiednią temperaturę. Chodzi o to, aby nie powstała różnica temperatur, która może doprowadzić do pękania słoików. Warto pamiętać o tym, że po jednorazowej pasteryzacji, trwającej godzinę, mięso będzie zdatne do spożycia przez miesiąc, ale powinno być przechowywane w niskiej temperaturze. Natomiast jeśli chcemy przedłużyć jego trwałość do 6 miesięcy konieczna jest druga pasteryzacja, która powinna trwać 40 minut. Jeśli powtórzymy ją trzeci raz przez 30 minut, to mięso nie będzie wymagało nawet przechowywania w niskiej temperaturze. Podany czas dotyczy słojów o objętości 0,5 l. Litrowe wekuje się odpowiednio przez 90, 60 i 45 minut, a 1,5 l przez 120, 80 oraz 60 minut. Najlepiej zachowywać jednodniowy odstęp pomiędzy kolejnymi pasteryzacjami.

(Visited 1 007 times, 24 visits today)