Jak zastąpić palenie papierosów

sposoby-rzucania-nałoguSą osoby, które rzucają palenie z dnia na dzień i nie wspomagają się żadną zastępczą terapią nikotynową. Ewentualnie korzystają z takich metod jak biorezonans czy akupunktura, które jednak mają na celu przede wszystkim przywrócenie równowagi w organizmie i zwalczenie negatywnych skutków rzucenia papierosów. Z pewnością najważniejsze jest mocne postanowienie, silna wola oraz dobra motywacja, ale niektórzy nie potrafią obyć się bez pewnych środków zastępczych. Nie ma nic złego w tym, że w pierwszym etapie walki z nałogiem ktoś wspomaga się różnymi dostępnymi metodami. Natomiast chodzi o to, aby w końcu odstawić również wszelkie preparaty zawierające nikotynę.

Ostatnio wiele osób, które chcą zrezygnować z palenia papierosów decyduje się na inhalatory elektryczne. Są to tak zwane e-papierosy. Rzeczywiście wyglądem przypominają zwyczajnego papierosa, natomiast ich zaletą jest to że nie wydzielają substancji smolistych ani tlenku węgla. Kupuje się do nich aromatyczne płyny, które zawierają różne ilości nikotyny. Płyn taki zostaje podgrzany w e-papierosie i wdycha się go jako aerozol. Najlepiej jest kupować płyny z coraz mniejsza zawartością nikotyny, a w końcu beznikotynowe. Ostatni krok to zrezygnowanie z e-papierosa. Jednak czy faktycznie jest to konieczne? Skoro nie zawiera szkodliwego dymu to wersja bez nikotyny nie powinna przecież być w ogóle niezdrowa. Okazuje się jednak, że palenie elektronicznego papierosa powoduje chwilowe niedotlenienie, które może się przekształcić w stan chroniczny. Wtedy istnieje ryzyko wystąpienia poważniejszych schorzeń. Może w takim razie bezpieczniejszy będzie inhalator albo po prostu sztuczny papieros? Ta druga opcja była kiedyś bardzo popularna, jednak ponieważ nie zawiera nikotyny, ani nie pojawia się żaden dym e-papieros wyparł ja całkowicie.

Zastępcza terapia nikotynowa to również przyjmowanie środków farmakologicznych pomagających rzucić palenie. Część z nich zawiera po prostu niewielkie dawki nikotyny, łagodzą więc głód towarzyszący każdemu palaczowi nie mogącemu zapalić. Natomiast niektóre mają działać w ten sposób na organizm, że ów głód zostaje zlikwidowany bez dostarczania organizmowi nikotyny. Dość popularne są tabletki i gumy do żucia Nicorette oraz Niquitin. Należy jednak pamiętać o tym, żeby używać ich coraz mniej, gdyż one zawierają właśnie nikotynę. Istnieją również tabletki Champix, które mają w swoim składzie weraniklinę, czyli substancję łagodzącą głód nikotynowy. Poza tym można korzystać z plastrów, które przyklejone do ciała uwalniają stopniowo zawartą w nich nikotynę. Najłagodniejszy sposób na wsparcie walki z nałogiem papierosowym to popijanie ziółek, na przykład z dziurawca, dziewanny, kozłka lekarskiego czy podbiału.

(Visited 507 times, 4 visits today)