Jak założyć łańcuchy na koła tira?

lancuchy-ciezarowkaMontaż łańcuchów śniegowych wydaje się być dość skomplikowany, ale na szczęście tak jest tylko w rzeczywistości. Każdy kierowca samochodu ciężarowego powinien przed wyruszeniem w podróż zaopatrzyć się w odpowiednie łańcuchy zimowe. To właśnie te akcesoria skutecznie zwiększają przyczepność na drodze (zwłaszcza w regionach górskich i podgórskich), a jednocześnie poprawiają bezpieczeństwo podróżowania w zimowych warunkach.

Zanim jednak przystąpimy do założenia łańcuchów na koła tira, należy dobrać ich odpowiedni rozmiar. Jeśli nie wiesz, jak dobrać łańcuchy do pojazdu, rozpocznij od poszukania parametrów opisujących wysokość oraz szerokość opon.

Na chwilę obecną w sprzedaży możemy znaleźć wiele różnego rodzaju łańcuchów przeciwślizgowych, spośród których można wyróżnić łańcuchy do ciężarówek, samochodów osobowych oraz do wózków widłowych. Łańcuchy na koła tirów można podzielić na dwa rodzaje – mianowicie najbardziej popularne są łańcuchy drabinkowe oraz rombowe. Co więcej, niektóre łańcuchy śniegowe są przeznaczone do szybkiego montażu, dzięki czemu ich założenie powinno nam zająć zaledwie kilka minut. Łańcuchy drabinkowe są mniej skuteczne niż łańcuchy rombowe. Im gęstszy splot rombów będzie znajdował się na danym łańcuchu, tym będzie to dla kierowcy lepsza gwarancja skuteczności. Samo zamontowanie łańcuchów śniegowych na kołach tira wcale nie jest trudne. Każdy produkt zazwyczaj posiada instrukcję obsługi, dzięki której zamocowanie tych zimowych akcesoriów na pewno nie przysporzy nam wielu kłopotów. Szczególnie proste w montażu są łańcuchy z samonapinaczami, gdyż takie elementy wystarczy założyć na koła. Nie będą one od nas wymagały dodatkowego dociągania. Natomiast w przypadku łańcuchów zwykłych nie można zapominać o ich dociągnięciu (na ogół wykonuje się taką czynność po przejechaniu pięćdziesięciu metrów). Łańcuchy śniegowe należy mocować na kołach osi napędowej – jeśli pojazd został wyposażony w napęd na tylne koła, wówczas zaleca się także założenie łańcuchów na kole kierowalnym. Po połączeniu poszczególnych części łańcucha należy użyć części napinającej – najprościej jest ją po prostu przeciągnąć i napiąć, a następnie zabezpieczyć łańcuch napinający, aby nie poluzował się w czasie jazdy.

Zakładanie łańcuchów śniegowych na koła tira wymaga od kierowcy skupienia oraz uwagi, zwłaszcza kiedy tego rodzaju akcesoria muszą być montowane w ekstremalnych warunkach. Jednak już po założeniu łańcuchów możemy liczyć na zwiększenie przyczepności kół na śliskim podłożu, co w konsekwencji przekłada się na zachowanie pełnej kontroli nad samochodem ciężarowym. Trzeba jednak pamiętać, że łańcuchy śniegowe wymagają zdjęcia nogi z gazu, gdyż prędkość samochodu z łańcuchami może wynosić maksymalnie pięćdziesiąt kilometrów na godzinę.

(Visited 29 times, 1 visits today)