Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

postawnowienia-noworoczneNowy Rok dla większości z nas ma znaczenie szczególne, symboliczne, oznacza bowiem zakończenie pewnego okresu w życiu i rozpoczęcie kolejnego, z którym zazwyczaj wiążemy jakieś plany i zmiany. To doskonały moment aby zmienić coś w swoim życiu, zacząć coś od nowa, dlatego wielu z nas wprowadza w tym czasie w swoje życie pewne nowe zasady, których zamierza przestrzegać. Niestety, aby wytrwać w postanowieniach noworocznych potrzeba nieraz naprawdę silnej woli i wyrzeczeń, dlatego w większości przypadków po krótkim czasie wracamy do punktu wyjścia, czyli do złych przyzwyczajeń lub przestajemy robić cos co zamierzaliśmy, gdyż brakuje nam motywacji.

Co zatem zrobić, aby wytrwać w postanowieniach noworocznych i nie poddać się zbyt łatwo?

Wielu z nas na Nowy Rok przygotowuje sobie listę postanowień, jednakże podstawowym błędem jest zazwyczaj ich przytłaczająca ilość. Żadna zmiana nie jest łatwa, niejednokrotnie tylko nawet jedna okazuje się trudna do wprowadzenia w życie, a co dopiero jeśli na naszej liście pojawi się kilkanaście podpunktów? Prawdopodobnie wprowadzenie na raz tylu zmian w nasze życie okaże się ponad nasze możliwości, dlatego lepiej zastanowić się na czym zależy nam najbardziej, wybrać cele priorytetowe i skupić się na nich w stu procentach.

Bardzo ważne jest również nasze nastawienie. Oczywiście musi być ono pozytywne – chyba jeszcze nikomu nie udało się osiągnąć jakiegoś celu, jeśli z góry zakładał „I tak nic z tego nie wyjdzie”. Musimy wierzyć w siebie, choćbyśmy bali się zmiany – jest to naturalne, ale musimy sobie tez zdawać sprawę, że zmiana nie będzie łatwa.

W każdym postanowieniu noworocznym najważniejsza jest silna wola, której często nam brakuje, ale tę przecież można ćwiczyć. Pomocna przy wytrwaniu w postanowieniu jest też wyobraźnia, trzeba tylko wiedzieć jak jej używać. Jeśli na przykład chcemy schudnąć i postanowiliśmy nie jeść słodyczy czy przekąsek, prawdopodobnie najtrudniej nam będzie wytrwać w postanowieniu, bo ciągle będziemy myśleć o tym, jacy jesteśmy nieszczęśliwi, bo nie możemy jeść tych wszystkich wspaniałych smakołyków, będziemy sobie wyobrażać ich smak, aż ulegniemy pokusie. Jeśli więc tylko w naszej głowie pojawi się taka myśl, zastąpmy ją zupełnie odmienną – pomyślmy, co się stanie, jeśli oprzemy się pokusie, wyobraźmy sobie siebie szczupłych i zgrabnych, zobaczmy wymarzoną liczbę na wadze i swoją satysfakcję, kiedy zakładamy ubrania, w które do tej pory się nie mieściliśmy. To także świetny sposób na zmotywowanie się, jeśli nie będzie nam się chciało ćwiczyć czy biegać. Nie od dziś wiadomo, że pozytywne wizualizacje tworzą właściwy schemat działania.

Naukowcy odkryli, że dużo łatwiej jest się zmotywować i wytrwać w postanowieniach, jeśli jesteśmy wyspani i wypoczęci, zmęczenie natomiast sprawia, że łatwiej ulegamy pokusom, nie zarywajmy więc nocy. Jeśli uda nam się osiągnąć przynajmniej część naszego celu, nagradzajmy się za to – jeśli schudniemy choćby trzy kilogramy, kupmy sobie coś ładnego, będzie to nas motywowało do osiągania kolejnych celów a życzenia sylwestrowe się ziszczą.

(Visited 9 times, 1 visits today)