Jak wykonać wieniec na grób?

wieniec-na-wszystkich-swietychWieńce na groby to najczęściej wybierana dekoracja tak z okazji pogrzebu jak też na 1 listopada. Są to okazałe wiązanki na nagrobki lub też klasyczne wieńce w kształcie okręgu wykonuje się na gałęziach świerkowych naturalnych lub sztucznych. Na tym mocowane są kwiaty podobnież naturalne lub sztuczne. Cena wieńca nagrobnego uzależniona jest od jakości materiału z jakiego został wykonany jak też kwiatów użytych do jego zrobienia. Wiązanki ze sztucznych kwiatów są znacznie tańsze niż kompozycje florystyczne z kwiatów żywych. Najczęściej wybieranym kwieciem na groby jest rzecz jasna chryzantema.

Pod tym kątem wybór jest ogromny. Wiele rodzajów tych kwiatów pozwala dobrać materiał do wykonania konkretnego rodzaju wieńca na cmentarz tak z okazji pogrzebu jak i na 1 listopada. Mały wieniec można z powodzeniem wykonać samodzielnie, albo na samych gałązkach świerkowych, albo na florecie. Wykorzystywana jest pianka do kwiatów żywych, namoczona lub też sucha pianka florystyczna do kwiatów sztucznych. Trzeba ją odpowiednio uformować, można też owinąć rafią dla eleganckiego wyglądu lub po prostu zamaskować zielonymi gałązkami. Wykończeniem wieńca będzie kilka chryzantem i wstążka. Wieńce nagrobne na podkładzie jodłowym przystraja się rozmaicie, wszystko zależy od potrzeb i wielkości wiązanki.

Do samodzielnego wykonania wieńca na grób potrzebować będziemy kwiatów i przystrojenia sztucznego lub naturalnego. Wieńce z żywych kwiatów są bardziej eleganckie dlatego też warto spróbować wykonać żywą wiązankę, jeśli pogoda dopisze.

  • Gałęzie z drzewa iglastego – sosna, jodła lub świerk- wedle upodobań
  • Kwiaty storczyka lub frezje
  • Kilka róż- białych
  • Liście eukaliptusa
  • Gąbka florystyczna
  • Taśma klejąca
  • Podstawka prostokątna na wieniec
  • Nożyczki

Namoczoną gąbkę przytwierdzamy na stałe do podstawki taśmą klejącą. Najpierw wbijamy do gąbki jedną średniej długości gałązkę eukaliptusa na środku, taka będzie wysokość wieńca. Następne dwie gałązki wbijamy po bokach one wyznaczą długość wieńca. Ponieważ będzie on owalny, należy kolejne gałązki umieszczać tak by utworzyły właśnie owal. Muszą być one umieszczane gęsto obok siebie by zasłoniły całkowicie gąbkę. Przy ich układaniu dbamy o estetykę i w miarę równy kształt całego wieńca. Jego zwieńczeniem będą kwiaty orchidei lub frezji (tańsze). Powinny być rozlokowane na całej płaszczyźnie, ale jednocześnie nieco wystawać ponad zielone przystrojenie. Podobnie należy wkładać w gąbkę róże. I wieniec jest już praktycznie gotowy. Będzie elegancką ozdobą grobu obok zniczy i lampionów.

(Visited 178 times, 3 visits today)