Jak wykonać kartkę bożonarodzeniową techniką decoupage?

Świąteczna kartka decoupageKiedy zbliżają się Święta Bożego Narodzenia zastanawiamy się w jaki sposób sprawić przyjemność naszym bliskim. Zwykle kupuje lub przygotowuje się dla nich jakieś prezenty albo wysyła życzenia. Można jednak połączyć obie te rzeczy. W jaki sposób? Wykonując własnoręcznie świąteczną kartkę, a następnie wpisując w środku miłe słowa. 

Istnieje wiele ciekawych technik, które można wykorzystać. Robiąc świąteczną pocztówkę metodą quilling trzeba najpierw zwinąć paski dwustronnego papieru kolorowego w spiralki. Potem już formujemy i układamy je w taki sposób, aby powstała choinka, gwiazdka betlejemska czy śnieżynka. Naklejanie różnych elementów w celu stworzenia wyjątkowej kartki stosuje się też w innych technikach, chociażby decoupage. Jest ona ostatnio dość popularna. Wykorzystuje się ją do dekorowania mebli, naczyń oraz wielu innych przedmiotów. Można też zrobić bożonarodzeniowe kartki decoupage. Zaczynamy od pomalowania kartki wybranym kolorem farby akrylowej. Z Bożym Narodzeniem kojarzy się na pewno czerwony i zielony. Następnie z papierowych serwetek wycinamy wybrane motywy. Oczywiście powinny to być serwetki świąteczne. Po wycięciu trzeba pamiętać o rozwarstwieniu fragmentu serwetki. Pozostawiamy tylko górną warstwę z nadrukiem, którą przyklejamy do wcześniej pomalowanej kartki, używają kleju do decoupage. Kiedy wyschnie można za pomocą innych kolorów farb wycieniować nasz obrazek. Na końcu nakładamy lakier bezbarwny. Obok czy pod obrazkiem można wykonać, używając metody embossing na gorąco, napis Wesołych Świąt Bożego Narodzenia.

Istnieje również druga metoda dekorowania kartek, którą również można nazwać decoupage. Zaczynamy od wybrania odpowiedniej serwetki, ale tym razem nie wycinamy z niej pojedynczych wzorów, lecz przycinamy do rozmiaru naszej kartki świątecznej, pamiętając o pozostawieniu ok. 1 cm bokach. W ten sam sposób wycinamy kawałek folii spożywczej. Kolejny krok to ułożenie na ręczniku papieru do pieczenia, kartki, folii spożywczej, fragmentu rozwarstwionej serwetki i ponownie papieru do pieczenia. Teraz potrzebne będzie dobrze rozgrzane żelazko, którym prasujemy nasze dzieło przynajmniej przez minutę. Dzięki wysokiej temperaturze oraz właściwością folii spożywczej serwetka bardzo ładnie przyklei się do kartki. Na końcu odcinamy nadmiar serwetki oraz folii i własnoręcznie przygotowana kartka na Boże Narodzenie gotowa – można wpisywać życzenia.

(Visited 546 times, 2 visits today)