Jak wydrukować elektroniczną księgę wieczystą?

wydruk-z-ksiegi-wieczystejJeszcze nie tak dawno temu aby zobaczyć księgę wieczystą danej nieruchomości trzeba było udać się do Sądu Rejonowego. Dziś całą procedura bardzo się uprościła i możemy ją przeprowadzić w zaciszu własnego domu. Będzie nam do tego potrzebny jedynie komputer podłączony do internetu. Jak odnaleźć księgę, która nas interesuje? Oczywiście przy pomocy odpowiednich narzędzi, czyli w tym wypadku wyszukiwarki ksiąg wieczystych. Najlepiej skorzystać z tej dostępnej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Kiedy już jesteśmy na stronie Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych trafiamy na trzy rubryki, które trzeba uzupełnić. Koniecznie znać musimy numer naszej księgi.

Gdy wpiszemy prawidłowo wszelkie potrzebne dane wyświetli się treść księgi. Do wyboru mamy sześć zakładek:
* Zakładka Okładka – ogólne informacje dotyczące księgi wieczystej, między innymi numer, dane dotyczące wydziału prowadzącego daną księgę oraz typ księgi.
* Zakładka Dział I-0 Oznaczenie nieruchomości – dane dotyczące położenia, oznaczenia działki oraz obszaru nieruchomości
* Zakładka Dział I-Sp Spis spraw związanych z nieruchomością – między innymi opis praw związanych z własnością nieruchomości
* Zakładka Dział II – wielkość udziału oraz dane osobowe właściciela / użytkownika wieczystego
* Zakładka Dział III – ujawnia prawa, roszczenia i ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością
* Zakładka Dział IV – zawiera dane dotyczące hipoteki od zaciągniętych kredytów, pożyczek itp.

Jeśli wyszukiwarka nie znajdzie księgi o numerze jaki wpisaliśmy oznacza to, że nie istnieje ona jeszcze w wersji elektronicznej. Takie sytuacje zdarzają się już jednak bardzo rzadko. „Papierowe“ księgi wieczyste odchodzą już w niepamięć i zostają zastąpione księgami dostępnymi on-line.

Co w sytuacji, gdy samo przeglądnięcie treści księgi nie wystarczy? Możemy oczywiście złożyć wniosek o odpis z księgi wieczystej. Do wyboru mamy dwie możliwości: odpis zwykły bądź zupełny. Pierwszy z wymienionych zawiera aktualne dane z księgi, drugi zaś jest uzupełniony informacjami, które w przeszłości zostały wykreślone. Ta procedura wiąże się jednak z kosztami.

Można jednak uzyskać treść naszej księgi całkowicie bezpłatnie. Jak tego dokonać? Używając własnego komputera i drukarki. Na początku musimy wybrać interesujące nas treści i zapisać je w formacie pdf. Tak wygenerowane dokumenty można bez przeszkód drukować.

Nie ma jednak pewności, że ich wiarygodność wystarczy organom, którym zamierzamy je przedłożyć, na przykład bankowi. Ta sytuacja jednak już niedługo ulegnie zmianie. W myśl nowych przepisów będzie istniała możliwość złożenia do Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych elektronicznego wniosku o wyciąg bądź odpis z księgi. Tak otrzymany dokument będziemy mogli wydrukować, a w sprawach urzędowych będą one traktowane jak dokumenty urzędowe.

(Visited 3 345 times, 62 visits today)