Jak wyczyścić nagrobek?

Sprzątanie grobów jesieniąPrzed nadejściem Święta Zmarłych warto odpowiednio zadbać o groby i pomniki na cmentarzach. Oprócz wyboru odpowiednich dekoracji ze świeżych lub sztucznych kwiatów, zakupu zniczy i różnego rodzaju ozdób na groby naszych zmarłych bliskich powinniśmy jednakże najpierw dokładnie wyczyścić i zabezpieczyć powierzchnię płyty nagrobnej.

Odpowiednia dbałość, mycie i regularne konserwowanie płyt nagrobnych zapewni im piękny wygląd, odporność i trwałość na długie lata. Warto zatem wiedzieć, jak powinno się czyścić groby, nie narażając powierzchni na zarysowania czy zniszczenie. W niniejszym artykule podpowiadamy zatem, jak samodzielnie wyczyścić grób na Wszystkich Świętych krok po kroku.

Na Święto Zmarłych lub każdą inną okazję świąt lub uroczystości religijnych powinniśmy odpowiednio zadbać o czystość i dekoracje grobów naszych bliskich. Na początek należy więc przede wszystkim usunąć stare, zwiędłe rośliny, wypalone świeczki znicze, oczyścić nagrobek z opadłych liści i zastosować odpowiedni do rodzaju powierzchni preparat czeszący.

Nagrobek należy przed polerowaniem lub konserwowaniem przetrzeć miękką, wilgotną szmatką. Zaschniętych zabrudzeń nie należy jednak zeskrobywać, gdyż w ten sposób można brzydko zarysować lub uszkodzić jego powierzchnię. Korzystniej będzie zatem odmoczyć brud, następnie ostrożnie i delikatnie ścierając go z płyty. Do czyszczenia grobów czy pomników możemy też użyć miękkich szczoteczek lub wody pod ciśnieniem, która doskonale wypłucze zabrudzenia, nie niszcząc przy tym powierzchni.

W taki sposób można z łatwością wyczyścić marmurową lub granitową płytę nagrobną. Z kolei lastryko lepiej umyć wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Pamiętajmy jednak, iż ten rodzaj powierzchni szybko chłonie wilgoć, dlatego nie radzimy obfitego polewania go wodą i długotrwałego szorowania. Do usunięcia zastygłego wosku z ozdobnych świec i zniczy najlepiej będzie użyć tępej strony noża, by nie zarysować kamiennej powierzchni.

Z kolei płyty wykonane z piaskowca bezpieczniej będzie wyczyścić miękką gąbką nasączoną niewielkiej ilości wody. Na zakończenie prac porządkowych, taką powierzchnię można dodatkowo przetrzeć jeszcze odrobiną dobrego środka konserwującego, który odpowiednio zabezpieczy piaskowiec przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Teraz pozostanie nam już tylko wykonanie odpowiedniego, dekoracyjnego i efektownego wieńca lub skromnego i eleganckiego stroika na Wszystkich Świętych oraz wybranie ładnych zniczy i świec.

(Visited 169 times, 1 visits today)