Jak wyczyścić kominek z sadzy?

czyszczenie-kominkaKominek sprawia, że pomieszczenie, w którym się znajduje, staje się punktem centralnym w domu. Często już nim jest, bo to przeważnie salon, ale salon z kominkiem to coś więcej. Jako prawdziwe ognisko domowe, daje ciepło, zwłaszcza jeśli jest wykonany z płyt szamotowych mających zdolność emitowania ciepła na zewnątrz. Kolejną jego zaletą jest fakt, że wytwarza bardzo przyjemny nastrój, który doceniamy głównie w jesienne i zimowe wieczory. Kiedy pragniemy się ogrzać przy prawdziwym ogniu i posłuchać palącego się, trzaskającego drewna, rozpalamy kominek i gotowe. CO to nie to samo, więc wielu właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na posiadania kominka.

Jego aranżacja to żaden problem z produktami jakie dzisiaj są na rynku. Ponadto łatwo dostępne kafle czeskich i niemieckich producentów zwiększają gamę dekoracyjnych wykończeń kominków. Nowoczesne obudowy kominkowe blado wypadają przy obecnym boomie na tradycyjny kaflowy kominek. No a kiedy jest już gotowy można się cieszyć nim i korzystać, do czasu aż przyjdzie pora na czyszczenie.

Tutaj dla wielu osób może się okazać dużym problemem zagadnienie: jak wyczyścić kominek? Wiadomym, jest, że w miejscu spalania drewna powstaje także dym a w raz z nim sadze. Te z kolei osiadają na ekranie, ale przede wszystkim wewnątrz kominka na wkładzie i powyżej w przewodach wentylacyjnych. Na szczęście jeszcze większość z nas wie kim jest kominiarz, dlatego wiemy również, że czyszczenie kominka domowego jest sprawą istotną. Jego zanieczyszczenie wpływa dość poważnie na wydajność, jak też komfort przebywania w pomieszczeniu gdzie płonie ogień na kominku. Często wydobywający się nieprzyjemny zapach może być oznaką zabrudzenia.

Co wtedy robimy? Należy uzbroić się w odpowiednie środki i w okresie kiedy nie używamy paleniska dokładnie je oczyścić. Usuwa się nie tylko sadzę, ale i smołę. Z paleniska najpierw pozbywamy się popiołu. Jeśli ruszt ma być zadbany najlepiej w kominku spalać specjalne drewno kominkowe, dzięki czemu wytworzy się mniej sadzy i innych osadów. Ekrany kominków z metali najlepiej czyścić mieszaniną wody, octu i amoniaku podobnie jak szkło hartowane, z tym, że należy uważać by go nie porysować, o co nietrudno. Ruszty najlepiej czyścić przy pomocy środków usuwających tłuszcz. Czasami wystarcza woda z płynem do naczyń. Do oczyszczania wnętrza kominka używa się preparatów z domieszką specjalnych kryształów. Mają one postać proszków używanych podczas palenia w kominku. Ich zadaniem jest wykruszanie smoły i sadzy.

(Visited 291 times, 2 visits today)