Jak wyciągnąć kleszcza psu?

usuwanie-kleszcza-u-psaKleszcz jest pasożytem z rodziny pajęczaków. W normalnej postaci ma jedynie kilka minimetrów długości, natomiast po żerowaniu może osiągnąć nawet 1 cm wielkości. Jest zatem trudno zauważalny, co pozwala mu szybko i bez większych trudności ukąsić człowieka lub zwierzę. Dodatkowo ofiara nie jest świadoma ugryzienia, gdyż kleszcze wraz ze śliną wprowadza do skóry substancję znieczulającą. Skutki ugryzienia odczujemy dopiero w momencie kiedy najedzony kleszcz sam odpadnie a miejsce ukłucia zaczyna swędzieć.

Atak kleszcza jest o tyle niebezpieczny, że pajęczak przenosi groźne choroby, do których zalicza się niesławną boreliozę jak też wirusowe zapalenie mózgu i opon mózgowo- rdzeniowych. Powikłania po zapaleniu opon mózgowych czy KZM powodują znaczne pogorszenie funkcjonowania osoby, która przeszła chorobę.

Bardzo niebezpieczne jest odkleszczowe zapalenie mózgu u zwierząt. U psów może przebiegać bardzo gwałtownie i w ciągu kilku dni doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Takie objawy KZM u zwierząt domowych są bardzo podobne do tych jakie daje wścieklizna, dlatego należy jak najszybciej udać się z pupilem do weterynarza. By uchronić zwierzęta domowe przed zachorowaniem, należy przede wszystkim sprawdzać ich skórę zwłaszcza za uszami, na karku i szyi, czy nie zaatakowały je kleszcze. Szybkie wykrycie pasożyta pozwala również szybko go usunąć i ewentualnie zapobiec zakażeniu KZM. Dostępne są także substancje, które odstraszają kleszcze. Skrapia się nimi zwierzęta tak by nie mogły ich wylizać. Szczepionka przeciw KZM póki co dostępna jest tylko dla ludzi. Dla zwierząt takich szczepionek nie ma.

Co robić kiedy znajdziemy kleszcza u psa czy kota? Po pierwsze należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzie i ochronę dla siebie. Podczas wyciągania kleszcza może dojść do zakażenia człowieka. Najlepiej założyć gumowe rękawiczki. Nie polewamy pasożyta żadnymi substancjami, ponieważ to spowoduje, że on zwróci całą zawartość do krwi ofiary, na której żeruje. Delikatnie należy go uchwycić plastikową pęsetą i starać się wyciągnąć w całości. Nie przekręcamy go w żadną stronę, ale wyciągamy delikatnie i nie szarpiąc, tak, by nie urwać żadnej części. Pozostałości kleszcza na skórze zwierzęcia także mogą doprowadzić do zakażenia. Dodatkowo pies czy kot musi być spokojny, a jeśli nie można go uspokoić najlepiej usuwać kleszcza przy pomocy drugiej osoby, która przytrzyma zwierzaka. Na koniec należy zdezynfekować miejsce ugryzienia spirytusem salicylowym. Kleszcza można włożyć do słoika dla ewentualnego przebadania, jeśli jest podejrzenie zakaźności.

(Visited 20 times, 2 visits today)