Jak uszyć roletę rzymską?

roleta-rzymskaWszyscy doskonale wiemy, że akcesoria i urządzenia okienne nie należą do zbyt tanich artykułów dostępnych na rynku. Jeśli więc dysponujemy wolnym czasem i chcemy coś zmienić w wystroju własnego domu czy mieszkania, możemy pokusić się o samodzielne uszycie rolet rzymskich. Jak się okazuje, takie rolety doskonale sprawdzą się zarówno do stworzenia efektownego wystroju okna narożnego, jak i do udekorowania okna biurowego. Rolety rzymskie mają to do siebie, że pozwalają w łatwy sposób regulować dopływ światła do wnętrza. Poza tym jednak, że są one bardzo praktyczne, odznaczają się także wysokimi walorami estetycznymi, na które także warto zwrócić uwagę.

Kupno rolet rzymskich wiąże się z dość dużym wydatkiem, ale znacznie tańszym rozwiązaniem może być własnoręczne zaprojektowanie i uszycie takich rolet. Zanim przystąpimy do szycia rolet rzymskich, konieczne jest wybranie odpowiedniego materiału oraz automatu do rolety.

Takie elementy można kupić chociażby w sklepach internetowych, gdzie nie powinny one być zbyt drogie. Najprostszym rozwiązaniem jest kupno systemu łańcuszkowego, który jest najczęściej montowany w roletach rzymskich. W skład takiego systemu powinna wchodzić także metalowa listwa obciążeniowa, plastikowe kółka oraz rzep do połączenia z mechanizmem. Pierwszym krokiem do uszycia rolety rzymskiej jest odmierzenie szerokości i długości materiału, który powinien być dopasowany do wielkości okna.

Do górnej części tkaniny należy przyszyć rzep, który umożliwi następnie zamocowanie rolety do mechanizmu. Kiedy rzep zostanie przyszyty, można zabrać się za rozmierzenie odstępów, które na materiały będą tworzyć specyficzne fałdki. Ilość takich zakładek wiąże się głównie z tym, jak długi jest nasz materiał. Odległość może wynosić dwadzieścia lub trzydzieści centymetrów. Na końcu musimy jeszcze nadać kształt dolnej części rolety. Na dole należy uszyć niewielki tunelik, w którym następnie umieszczamy metalowy obciążnik. Dzięki niemu roleta będzie trwała i stabilna, a także łatwa w obsłudze. Oczywiście należy też zamontować zakupiony wcześniej mechanizm łańcuszkowy, dzięki któremu możliwe będzie opuszczanie i podnoszenie rolety.

Rolety rzymskie mogą być świetnym pomysłem na udekorowanie okna młodzieżowego, salonowego lub kuchennego. Można je również bez obaw instalować w oknach dachowych czy łazienkowych. Jeśli jednak będziemy zamierzali uszyć roletę rzymską do aranżacji okna łazienkowego, wówczas szczególną uwagę powinniśmy zwrócić przede wszystkim na wybór materiału. Tkanina na roletę do łazienki powinna być nie tylko estetyczna, ale także powinna cechować się niskim stopniem nasiąkliwości wody. Dzięki temu para wodna po uchyleniu okna zniknie znacznie szybciej.

(Visited 500 times, 1 visits today)