Jak uszyć firankę z łukiem?

firana-w-lukZmieniające się trendy wystroju wnętrz sprawiają, że chcemy mieszkać modniej i posiadać w swoim domu nowoczesne dekoracje. Dlatego co jakiś czas zmieniamy wyposażenie by dopasować wygląd pomieszczeń do panujących tendencji. Jest to również sposób na zmianę charakteru pokoi, odświeżenie ich, nadanie im nowego blasku. Odmienić dom czy mieszkanie możemy nie tylko poprzez kupno nowych mebli, ale także zmianę dekoracji, w tym także firan i zasłon. Jeśli pragniemy zaaranżować okno w pokoju dziecięcym od początku, albo też zmienić wygląd okna kuchennego, na pewno pomocne w tym będą nowoczesne propozycje.

Wśród nich znajdziemy typowe zasłony oraz bardzo szykowne lambrekiny jak też nietypowe zasłonki makarony czy panele. W zależności od tego jak zmieniło się wyposażenie pokoju dziennego, sypialnianego czy kuchni, tak dobierać będziemy dekoracje okienne. Jednymi wielu bardzo gustownych propozycji, szczególnie do reprezentacyjnych pomieszczeń w domu, są firanki z łukiem. Zakupimy je w formie gotowej, jednak takie dekoracyjne wyposażenie dla okien zwykle bywa dosyć drogie.

Tańszym sposobem na fajną firankę uszytą w łuk jest samodzielne jej wykonanie. Potrzebny jest do tego odpowiedniej wielkości płat dowolnego materiału, na przykład woal. Później można go wykończyć dodatkami z gipiury bądź innymi elementami według uznania. Szerokość materiału powinna być większa niż szerokość okna. Zawsze szerszą firanę można upiąć w dekoracyjne zakładki, a ona sama także będzie elegancko falować, jeśli użyjemy więcej materiału.

Firana może być w całości uszyta w łuk lub tylko w części na małe okno. Jeśli mamy w komplecie okno balkonowe dłuższą część pozostawiamy bez zmian, natomiast tę, która ma być krótsza przycinamy w łuk. Należy to zrobić symetrycznie. Najlepiej w tym celu złożyć ją na pół i przyciąć półkole do kąta prostego, jaki tworzy złożona tkanina. U góry firany warto zastosować taśmę marszczącą. Zapewni eleganckie układanie się fałd firany i zabezpieczy jej górny brzeg.

Ponadto szyje się firanki w łuk asymetryczny z jednej strony dłuższy z drugiej krótszy. Jest to kwestia dopasowania do konkretnej wielkości okna jak też upodobań. Wycięty łuk należy oblamować by materiał nie snuł się. Najlepiej w tym celu wykorzystać gipiurę, która dodatkowo zamaskuje brzeg materiału, zabezpieczy i przyozdobi dół firanki. Można tak robić praktycznie z każdym rodzajem firan oraz zamiast gipiury obszywać łuk lamówką w kolorze zasłon, wtedy zyskuje się elegancki zestaw dla okna w kuchni.

(Visited 4 543 times, 65 visits today)