Jak uszyć firankę z koła?

Jak uszyć firankę z kołaSamodzielne dekorowanie własnych okien to bardzo ciekawe i twórcze zajęcie. To jakie firany czy zasłony zostaną użyte powinno zależeć od naszego gustu oraz od wystroju całego pomieszczenia. Niektórzy wolą aranżacje proste i nowoczesne, inni nieco bardziej tradycyjne.

Aranżacja okna wymaga przygotowania wszystkich niezbędnych elementów. Jednym z nich są firany, które można kupić albo wykonać samodzielnie. Z pewnością nabycie gotowych firanek jest bardzo wygodne, ale nie zawsze mamy wówczas dokładnie to, o co nam chodziło. Natomiast samemu można zrobić firany kokony, słoneczko, żabot czy wachlarz. Ten ostatni rodzaj składa się jakby z prostokąta i półkola. Natomiast trzeba mieć odpowiedni wzór i wówczas wycina się firankę z jednego kawałka. Odmierzenie półkola oraz równe jego wycięcie i wykończenie bywa szczególnie trudne. Trzeba wykazać się tutaj zręcznością i cierpliwością. Po ładnym wykończeniu całej firanki doszywa się jeszcze w ramach półkolistego fragmentu specjalne patyczki.

Jeśli chodzi o półkoliste dekoracje okien, to tak właśnie wyglądają lambrekiny woda. Okazuje się jednak, że wykonuje się je z materiału w kształcie trapezu. Odpowiednie marszczenie powoduje, że przyjmują taki charakterystyczny kształt oraz przypominają falująca wodę. Jeśli natomiast ktoś chce uszyć firankę z koła może zrobić to w taki sposób, że tworzy z niego dwa półkola, które obszywa lamówką, a następnie wiesza je obok siebie w oknie. Robi się to w taki sposób, aby zaokrąglone części zwrócone były do środka. Następnie związuje się firanki wstążkami lub spinkami. Ewentualnie można stworzyć dekorację z tradycyjnych długich zasłon oraz dodatków wykonanych z koła. Są też osoby, które dzielą koło na kilka części, każda z nich wykańczają na maszynie, a następnie komponują z nich ciekawą firanę. Jeśli ktoś lubi marszczenia, upięcia i różne inne fantazyjne pomysły dotyczące firan i zasłon, to być może jest to dobre rozwiązanie dla niego. Natomiast zwolennicy eleganckiego minimalizmu postawia raczej na zasłony ekranowe.

(Visited 880 times, 7 visits today)