Jak uszyć czapkę z polaru?

czapka-polarowaeśli stosunkowo często miewasz problemy z kupnem odpowiedniej czapki dla siebie, być może warto zdecydować się na samodzielnie uszycie nakrycia głowy. Chociaż w sprzedaży możemy dzisiaj znaleźć szeroki wybór czapek, wśród których przeważają ciepłe futrzane uszatki i męskie modele z pomponem, to nie zawsze można znaleźć właściwe nakrycie dla siebie. Czapka musi być przecież dopasowana rozmiarowo do naszej głowy. Jeśli więc zdecydujemy się na własnoręczne wykonanie czapki, wówczas możemy mieć absolutną pewność, że takie nakrycie głowy będzie doskonale dopasowane.

Pierwszym krokiem do uszycia czapki jest wybór odpowiedniego materiału. Jeśli zależy nam na uzyskaniu czapki nie tylko trwałej, ale i bardzo ciepłej, wówczas bez obaw możemy sięgnąć po polar. Polar jest tkaniną wykonywaną z tworzyw sztucznych, odznaczających się doskonałą izolacją ciepła oraz hydrofobowością. Trzeba zaznaczyć, że polar ma o wiele lepsze właściwości termoizolacyjne niż na przykład wełna, dlatego znakomicie nadaje się na czapkę, rękawiczki czy szalik. Samodzielnie uszyta czapka z polaru dodatkowo zapewni nam odpowiednią oddychalność, czyli będzie posiadała zdolności do odparowywania potu. Szycie czapki należy rozpocząć od wycięcia kilku takich samych części z polaru (wcześniej koniecznie dokładnie zmierzmy obwód głowy – dzięki temu dopasujemy do niej odpowiednią wielkość czapki). Najlepiej wyciąć na przykład cztery lub sześć kawałków o takich samych wymiarach, by później je bez problemu zszyć ze sobą. Jeśli nie do końca wiemy jak to zrobić, możemy poszukać gotowych wykrojów czapek, które na pewno znajdziemy chociażby w sieci. Najprościej poszczególne części zimowej czapki z polaru jest zszyć poprzez przeszycie około jednego centymetra od brzegu (można to zrobić na przykład ściegiem zygzakowatym). Dolną część czapki można podwinąć i podszyć. Na końcu nie zapomnijmy jeszcze sprawdzić, czy czapka na górze nie ma otworu. Jeśli tak, wówczas należy zszyć go ręcznie. Do tak przygotowanej czapki z polaru można dodatkowo doszyć ocieplenie na uszy, które będzie praktyczną osłoną przed zimnym wiatrem oraz siarczystym mrozem.

Samodzielnie uszyta czapka z polaru idealnie sprawdzi się do noszenia na co dzień, ale można ją również wkładać na piesze wycieczki w góry. Polar jest tkaniną ciepłą oraz odznaczającą się znakomitymi właściwościami termoizolacyjnymi, więc w takiej czapce na pewno nie zmarzniemy. Czapkę z polaru można uszyć także własnym pociechom – w tym celu najlepiej sięgnąć po kolorowy polar. Polarowe nakrycie głowy można też ozdobić wedle własnych upodobań – cekinami, perełkami czy jakimikolwiek innymi efektownymi dodatkami.

(Visited 282 times, 1 visits today)