Jak usunąć plamę z czerwonej kapusty?

plama-z-burakowCzerwona kapusta to bardzo smaczne i zdrowe, pełne witamin warzywo, dlatego warto jak najczęściej przygotowywać z niego potrawy, tym bardziej, ze możliwości jest mnóstwo. Z czerwonej kapusty można zrobić bowiem pyszne surówki i sałatki do słoików, będące wspaniałym dodatkiem do obiadu, można jeść ją gotowaną, duszoną z mięsem lub zasmażaną. Można nią również zastąpić kapustę białą w bigosie lub kapuśniaku czy tez użyć do przygotowania gołąbków. Niestety kapusta podczas szatkowania wydziela ciemnoczerwony sok, którym łatwo poplamić ubrania.

Co zrobić, kiedy nam się to przytrafi? Jak usunąć plamę z czerwonej kapusty?

Usunięcie takiej plamy, np. z soku z kapusty lub smacznego bigosu, podobnie jak w przypadku zabrudzeń z soku z buraków czy czerwonego wina, nie jest proste, szczególnie jeśli nie zareagowaliśmy od razu. Jeśli plama jest świeża, jej wywabienie będzie prostsze.

Jak najszybciej należy poplamioną tkaninę namoczyć w zimnej wodzie, tak aby sok się w jak największym stopniu wypłukał, zanim jeszcze zaschnie. Zastosowanie zimnej wody jest bardzo ważne, gdyż wyższa temperatura może utrwalić zabrudzenie. Po zmoczeniu materiału plamę należy namydlić – najlepiej szarym mydłem – albo zaprać płynem do mycia naczyń. Pasta do zębów jest również dobrym środkiem na usuwanie plam, natomiast jeśli chodzi o często stosowane w takich sytuacjach wybielacze, mogą one zniszczyć tkaninę, np. spowodować powstanie obwódek wokół plamy, dlatego takie agresywne środki należy stosować w ostateczności. Mydło lub płyn do naczyń pozostawiamy naniesione na mokrą tkaninę przez około pół godziny, a następnie pierzemy.

Jeśli plama po czerwonej kapuście wyschła, nie zauważyliśmy jej wcześniej lub nie zareagowaliśmy od razu, jej wywabienie będzie trudniejsze. Przed włożeniem tkaniny do pralki również trzeba nałożyć na nią płyn do naczyń na minimum 30 minut i dopiero wtedy wyprać. Jeśli od razu wypraliśmy ubranie, a plama z kapusty pozostała, w żadnym wypadku nie powinniśmy ubrania prasować gdyż to ją jedynie utrwali. Ewentualnie można zastosować parowanie. W tym celu trzeba zmoczyć grubą, chłonną szmatkę, położyć ją na desce do prasowania i położyć na niej na chwilę gorące żelazko. Gdy ścierka będzie mocno parować, zdejmujemy żelazko i na szmatce kładziemy tkaninę plamą do dołu, aby para mogła rozpuścić zabrudzenie. Dopiero wówczas nakładamy na plamę środek czyszczący, a następnie pierzemy.

Może się zdarzyć, że i to nie pomoże, wówczas można spróbować użyć wywabiacza plam, niektórzy stosują także rozpuszczalnik lub nacierają plamę solą. Jest to jednak ryzykowne i trzeba się liczyć z tym, że możemy nieodwracalnie zniszczyć ubranie.

(Visited 3 917 times, 91 visits today)